Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2019

Białystok - centrum ogólnopolskiego lalkarstwa stowarzyszenia POLUNIMA

Znany i doceniany w kraju i za granicą Białostocki Teatr Lalek stał się siedzibą największej organizacji skupiającej ludzi i instytucje związane z lalkarstwem w kraju - POLUNIMA. Teatr liczy, że dzięki temu poszerzy swoją działalność międzynarodową, będzie to też okazją do promocji Białegostoku.

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA jest najstarszą i największą polską organizacją pozarządową zrzeszającą środowisko lalkarskie. POLUNIMA jest częścią międzynarodowej organizacji lalkarskiej Union Internationale de la Mationnette (UNIMA), której celem jest m.in. inicjowanie i organizowanie współpracy lalkarzy zarówno teoretyków, jak i praktyków.

POLUNIMA powstał w 1961 roku i od tamtej pory siedzibę miał w Teatrze Arlekin w Łodzi. Decyzją walnego zgromadzenia przeniesiono ją do Białostockiego Teatru Lalek (BTL) - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że miasto należy też do stowarzyszenia AVIAMA - miast przyjaznych lalkarstwu.

"Przeniesienie tej siedziby (POLUNIMA) jest symboliczne, ale jest bardzo ważne. Jest to nagroda za całokształt, nagroda za to, że lalkarstwo białostockie jest znane" - mówił Truskolaski. W jego ocenie, będzie to też świetna promocja miasta przez lalkarstwo.

Prezydent POLUNIMA Waldemar Wolański powiedział, że Białystok jest dobrym miejscem na siedzibę tej organizacji. "Stąd będą rozchodziły się nitki na całą Polskę i na całą Europę" - mówił i podkreślił, że Białystok jest tego wart, od dawna słynie z dużej przychylności do lalkarstwa. Dodał, że to co się dzieje w tym mieście - działalność BTL i szkoły (Akademii Teatralnej) - "to jest dowód na to, że Białystok kocha lalkarzy". W ocenie Wolańskiego, w takiej atmosferze będzie się dobrze pracowało organizacji.

W ocenie dyrektora BTL Jacka Malinowskiego, to wydarzenie historyczne, a Białystok ma szansę połączyć wspólnotę lalkarską. Mówił dziennikarzom, że dla białostockiego teatru to szansa na poszerzenie działalności międzynarodowej, zapraszanie do Białegostoku przedstawicieli organizacji. Powiedział też, że POLUNIMA duży nacisk kładzie na edukację kulturalną, warsztaty, wydaje również jedyny w Polsce pismo "Teatr Lalek".

Białostocki Teatr Lalek jest znanym i cenionym teatrem w Polsce i zagranicą, zbiera liczne międzynarodowe nagrody, organizuje Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", na które przyjeżdżają szkoły i teatry z całego świata. Ważnym punktem skupiającym środowisko lalkarskie w Białymstoku obok BTL jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku Wydział Sztuki Lalkarskiej.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL