Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2019

Bielski Teatr Polski przygotowuje na czerwiec festiwal komedii Funfest

Osiem spektakli komediowych wypełni program Festiwalu Komedii "Funfest", który pod koniec czerwca zorganizuje Teatr Polski w Bielsku-Białej – podała w piątek bielska scena. Wydarzenie będzie miało charakter konkursu, a laureata wyłoni publiczność.

„W tej edycji po raz pierwszy widzowie zobaczą spektakle nie tylko na dużej scenie, ale także na małej” – poinformowała specjalista ds. operacyjnych, marketingu i promocji Irena Świtalska.

Festiwal zainauguruje 18 czerwca „Testosteron” krakowskiego Teatru Bagatela. Sztukę Andrzeja Saramonowicza wyreżyserował Piotr Urbaniak. „To komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne +nie+, usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury” – przybliżył spektakl impresariat bielskiej sceny.

W konkursowe szranki staną również aktorzy innego krakowskiego teatru - Variete. Zaprezentują spektakl „Dziewczyna z plakatu” Raya Cooneya i Johna Chapmana. W Bielsku-Białej wystąpi poznański Teatr Porywacze Ciał ze sztuką „Zrobie co zechce” Macieja Adamczyka, oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie ze fredrowskimi „Ślubami panieńskimi”. Warszawska scena Furiosa pokaże „Kocham Bałtyk” Zośki Papużanki, a Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina „Kolację dla głupca” Francisa Vebera.

Gospodarze - bielski Teatr Polski, zaprezentuje się w dwóch odsłonach. Widownia zobaczy kameralny spektakl „Seks dla opornych" oraz farsę „Mayday”. Obie sztuki wyreżyserował dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz.

„W słodko-gorzkiej komedii małżeńskiej +Seks dla opornych+ próba przełamania rutyny wieloletniego związku pokazana jest z subtelną ironią, ale i wyrozumiałością. Czy wskazówki czerpane z tytułowego poradnika mogą stać się remedium na małżeńskie kłopoty, czy raczej przyczynią się do rozwodu?” – przybliżyli spektakl organizatorzy festiwalu.

Z kolei „Mayday” to opowieść o londyńskim taksówkarzu-bigamiście, który posługując się skomplikowanym harmonogramem, wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet jednocześnie. Wskutek wypadku jego tajemnica może wyjść na jaw. Bohater dokonuje karkołomnych wysiłków, by ukryć podwójne życie przed policją, mediami, a przede wszystkim przed kochającymi go żonami.

Festiwal potrwa do 22 czerwca. Po ostatnim spektaklu poznamy werdykt festiwalowej publiczności, która wskaże zwycięzcę.

Funfest odbędzie się po raz trzeci. W pierwszej edycji tryumfował spektakl "Wiwisekcja" Tomasza Jachimka w wykonaniu aktorów Teatru Korez z Katowic. W ub.r. największym uznaniem bielskiej publiczności cieszył się "Mayday" Ray'a Cooney'a Teatru Dramatycznego z Białegostoku.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL