Jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii „Cyrano de Bergerac” wystawi Teatr Polski w Bielsku-Białej. Inscenizację przygotowuje Paweł Aigner. Premierę zaplanowano na początek marca – informuje impresariat bielskiej sceny.
„Po inscenizacji, którą na naszej scenie przygotuje Paweł Aigner, widzowie mogą się spodziewać wszystkich atutów komedii bohaterskiej: zapierającej dech akcji, szalonych wyczynów, brawurowych pojedynków, wybuchowej mieszanki elementów komicznych i ściskających serce. Wszystko w niezwykłej oprawie scenicznej autorstwa Magdy Gajewskiej, muzycznej - Piotra Klimka i kostiumach Zofii de Ines-Lewczuk” – podała Irena Świtalska, która odpowiada m.in. za promocję teatru.
Świtalska dodała, że „Cyrano de Bergerac”, czyli komedia bohaterska w pięciu aktach Edmonda Rostanda, to jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii, balansująca na granicy gatunków: romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. „Oparty jest na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), XVII-w. poety-zabijaki z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie” – przypomniała.
Prapremiera „Cyrana de Bergerac” odbyła się w 1897 r. Sztukę przyjęto entuzjastycznie, podobnie jak tytułową kreację słynnego francuskiego aktora Konstantego Coquelina.
„Cyrano de Bergerac dołączył do panteonu ról, które są marzeniem każdego aktora. W Polsce wcielali się weń m.in. Jerzy Leszczyński, Mieczysław Voit, Krzysztof Chamiec. Największy rozgłos zdobyła kreacja Piotra Fronczewskiego w spektaklu Teatru Telewizji z 1980 r.” – wskazała Świtalska. W Teatrze Polskim rolę zagra Michał Czaderna.
Premierę zaplanowano na 7 marca.
Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/