Prace polskich i zagranicznych twórców sztuki współczesnej z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które do tej pory rzadko były prezentowane publiczności, będzie można od soboty zobaczyć na ekspozycji „BYpass. Wystawa pandemiczna” w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu.
Ekspozycja „BYpass. Wystawa pandemiczna” powstała niejako w efekcie obostrzeń epidemicznych i zamknięcia placówek muzealnych dla zwiedzających. W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, podobnie jak w innych muzeach, projekty wystawiennicze musiały zostać „zamrożone”. W sytuacji „zawieszenia” ponownie przyjrzano się zbiorom Muzeum Sztuki Współczesnej i tak – jak podało kierownictwo muzeum – powstała ekspozycja „BYpass. Wystawa pandemiczna”.
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt dzieł polskich i zagranicznych twórców sztuki współczesnej. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Zofii Artymowskiej, Getulio Alvianiego, Marka Chlanda, Izabelli Gustowskiej, Edwarda Hartwiga, Krzesławy Maliszewskiej, Teresy Pągowskiej, Zofii Rydet i Wilhelma Sasnala.
Wystawa ukazuje szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji – mówi dr Barbara Banaś.
„+Bypass+ to nasz muzealny zabieg ratujący, pozwalający nam przetrwać trudny czas” - powiedziała dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dodała, że ekspozycja jest swoistym uzupełnieniem kolekcji stałej wystawianej w Pawilonie Czterech Kopuł.
„Ukazuje szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji. Klucz wyboru jest prosty i oparty o alfabet, czyli od litery A do Ż, i parytetowy, a więc wybraliśmy z bogatego zasobu prace artystek i artystów reprezentujących różne dyscypliny i nurty. To artystyczne panoptikum wydaje się być bardzo ciekawe i ozdrowieńcze – odkrywa przed nami szereg bardzo rzadko pokazywanych prac, w tym także dzieła artystów obcych, których niemały zespół znajduje się we wrocławskiej kolekcji” - wyjaśniła Banaś.
Prezentowane prace to reprezentacja niemal wszystkich form sztuki współczesnej – od malarstwa, przez rzeźbę, różne formy grafiki, fotografię, videoart, instalacje.
Ekspozycję „BYpass. Wystawa pandemiczna” można oglądać do 16 maja.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/