Kompozytor Cezary Duchnowski i librecista Beniamin Bukowski wygrali konkurs na twórców „Opery o Warszawie. Najlepszym mieście świata”. Opera zostanie wystawiona w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej na otwarcie sezonu 2025/2026 i na zamknięcie festiwalu „Warszawska Jesień” w 2025 roku.
Laureatów konkursu na operę o odbudowie Warszawy ogłoszono podczas środowej konferencji prasowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Opera jest inspirowana książką Grzegorza Piątka pt. "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949".
Przewodniczący jury literackiego Piotr Gruszczyński podczas konferencji prasowej przeczytał uzasadnienie jury, w którym zaznaczono, że pomysł na libretto Beniamina Bukowskiego "zyskał uznanie jury wieloaspektowym a zarazem syntetycznym podejściem do tematu w sumie niemożliwego, jakim jest odbudowa Warszawy, zobaczona przez autora nie jako zdarzenie historyczne, ale jako proces, którego konsekwencje dotykają nas do dziś". "To czyni z odbudowy wydarzenie żywe, dramatycznie odzwierciedlające się w naszej przestrzeni społecznej i politycznej (…) Bukowski obficie inkrustuje swoje libretto cytatami z dokumentalnych wypowiedzi, co nadaje szczególnego waloru i różnorodności językowi libretta" - przytoczył Gruszczyński.
Przewodniczący jury muzycznego, Jerzy Kornowicz, przytoczył uzasadnienie wyboru Duchnowskiego. "Wybraliśmy pracę, która pozostawała w dobrej równowadze pomiędzy wartościami artystycznymi a komunikacyjnymi wobec trzech, do pewnego stopnia różnych publiczności: Warszawskiej Jesieni, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Sinfonii Varsovii. Jak mówił, twórczość Duchnowskiego charakteryzuje się "wybitnym warsztatem kompozytorskim, opanowaniem różnych środków wyrazu, w tym elektroniki, orkiestracji, użycia chóru, jak również wnosi element emocjonalny, jakości subiektywne".
Cezary Duchnowski powiedział dziennikarzom, że zdecydował się na udział w castingu, ponieważ "jest to wielkie wyzwanie, a książka na podstawie której powstał pomysł stworzenia opery jest niezwykle bogata i z dużym potencjałem". Jak wyjaśnił "z potencjałem szczególnie dla kompozytora współczesnego, który liczy na dużo poszukiwań, myśli też abstrakcyjnie, nie tylko literacko, ale też formalnie". "Tutaj wszystkie wątki architektoniczne są bardzo styczne z myśleniem muzycznym" - dodał.
Beniamin Bukowski powiedział mediom, że myśl przewodnia jego libretta brzmi: "miasto to przede wszystkim ludzie". "To opowieść o tym, jak tkanka miejska zderza się z trzema wypadkowymi: polityką, architekturą i indywidualnymi biografiami, które składają się na opowieść tamtych czasach". Opowiadał, że "punktem wyjścia były biografie kilku osób, które pojawiły się w książce Grzegorza Piątka, architektów, architektek o różnym zapleczu intelektualnym, estetycznym, politycznym, którzy podjęli się tego zadania". "Życiorys, który skupia jak w soczewce całe skomplikowanie tamtych czasów jest biografia Heleny Syrkusowej" - tłumaczył. Oprócz niej pojawią się m.in. najważniejsze postaci związane z Biurem Odbudowy Stolicy.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Sinfonia Varsovia, która pracuje nad nim wraz z instytucjami partnerskimi: Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej (MFMW) "Warszawska Jesień" i Muzeum Warszawy. Opera zostanie wystawiona w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej na otwarcie sezonu 2025/2026 i na zamknięcie festiwalu "Warszawska Jesień" w 2025 roku.
Szczegóły można znaleźć na stronie https://www.sinfoniavarsovia.org/opera-o-warszawie/ (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/