Zarząd Województwa Łódzkiego powołał Dariusza Stachurę na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi. Swoją funkcję ma pełnić od września tego roku do końca sierpnia 2022 roku.
Sprawa obsady stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego ciągnie się od kilku lat. Pod koniec czerwca 2017 r. ówczesny zarząd województwa łódzkiego (PO-PSL) podjął decyzję o odwołaniu szefa "Wielkiego" Pawła Gabary, który swoją funkcję objął w lipcu 2015 r. - miał ją pełnić do końca sierpnia br. Powodem decyzji o przedterminowym odwołaniu miała być m.in. pogarszająca się sytuacja finansowa placówki. Zdaniem zarządu dyrektor nie dostosował planu finansowego oraz rocznego planu działalności do wysokości dotacji określonej w projekcie budżetu województwa. Wpływ na decyzję o odwołaniu miał mieć też konflikt dyrektora z organizacjami związkowymi.
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau unieważnił uchwałę. Według wojewody zarząd m.in. nie skonsultował się przed podjęciem decyzji ze wszystkimi stowarzyszeniami i związkami zawodowymi działającymi w teatrze.
Od decyzji wojewody zarząd województwa odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten podtrzymał stanowisko wojewody. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który w lutym tego roku potwierdził, że uchwała ws. odwołania Gabary ze stanowiska dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi została podjęta z naruszeniem prawa.
Wyrok sądu administracyjnego nie oznaczał jednak przywrócenia dyrektora do pracy.
Po odwołaniu Gabary na pełniącego obowiązki dyrektora placówki powołano Krzysztofa Marciniaka - wieloletniego solistę teatru. Po decyzji sądu zmieniono mu funkcję na "zastępcę dyrektora ds. artystycznych". W tym roku rozpisano konkurs na szefa "Wielkiego".
Na konkurs dotyczący kierowania placówką wpłynęło pięć ofert. "Stachura spełnił wszystkie wymogi formalne określone w ogłoszeniu oraz uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość głosów członków komisji obecnych na posiedzeniu" - poinformował rzecznik sejmiku woj. łódzkiego Wojciech Janczyk.
Przypomniał, że Dariusz Stachura jest jednym z najbardziej utytułowanych i znanych polskich tenorów. Sukcesem artystycznym Stachury był m.in. udział w obchodach 100-lecia premiery Cyganerii Giacomo Pucciniego w Turynie w roku 1996. Był jedynym obcokrajowcem, który na zmianę z Luciano Pavarottim, kreował partię Rudolfa w tej operze. W latach 1999–2003 był solistą opery w Norymberdze.
Stachura zadebiutował w 1989 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego. W latach 2007-10 był wykładowcą w łódzkiej Szkole Filmowej.
Występował m.in. w Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Prowadzi również stałą współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie.
Janczyk zwrócił uwagę, że Stachura ma również doświadczenia w zarządzaniu. Był dyrektorem Festiwalu Wielka Gala Tenorów w Ciechocinku i dyrektorem Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej "Belcanto Per Sempre" we Włocławku.
Jest Honorowym Obywatelem Łodzi, i Brzezin, w których się urodził. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pat/