Digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław rozpocznie się we wrześniu. Rozgłośnia otrzyma na to 1,5 mln zł z Unii Europejskiej. Dzięki temu za 2 lata za pośrednictwem internetu będzie dostępne 8 tys. godzin reportaży i słuchowisk.
Jak poinformowała PAP Anna Czujko z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego projekt „Tu Polskie Radio Wrocław – upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław” został wybrany w sierpniu tego roku przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość przedsięwzięcia, które rozpocznie się we wrześniu, a zakończy w kwietniu 2014 r., ma kosztować ponad 2,1 mln zł.
O dostęp do archiwum Polskiego Radia Wrocław występuje kilka tysięcy osób rocznie. Taśmotekę udostępnia się dziś tylko w siedzibie radia. Digitalizacja umożliwi bezpłatne rozpowszechnianie większości tych nagrań online, poprzez portal internetowy. „Ocenia się, że łączny czas zdigitalizowanych audycji, które będzie można udostępnić, to ponad 8 tys. godzin” - sprecyzowała Czujko.
Wyjaśniła, że digitalizacja to żmudny proces. Odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli trwa tyle, ile dane słuchowisko czy koncert. Doliczyć do tego należy czas potrzebny na przygotowanie szpuli z taśmą do nagrania i obróbkę dźwięku. Szacuje się, że przeniesienie 4 godzin materiału dźwiękowego do archiwum cyfrowego wymaga w sumie 10 godzin pracy.
Archiwum Polskiego Radia Wrocław, zawierające reportaże, słuchowiska, relacje, audycje z lat 1946-2011, liczy ponad 70 tys. taśm. „Każda z nich to cienki, namagnesowany pasek z tworzywa sztucznego, którego trwałość z każdym rokiem słabnie. Oznacza to, że wkrótce wiele cennych nagrań może bezpowrotnie zniknąć, zanim powstaną ich zabezpieczone przed degradacją kopie. A wrocławska rozgłośnia może się pochwalić unikatowymi archiwaliami” - mówiła Czujko.
Najstarsze z nich to nagrania poniemieckie, m.in. fragmenty przemówień hitlerowskich przywódców. Do rarytasów należą nagrane we wrocławskim studiu w 1948 r. słuchowiska „Małgorzata” i „Mistrz Pathelin” oraz przedwojenne nagrania pochodzące z Radia Lwów i Wilno.
Radiowe archiwum zawiera też prawie kompletny zestaw nagrań kabaretowego magazynu „Studio 202”, rejestrowanego od 1957 r. Jak podają twórcy studia, ich program to najstarsza na świecie cykliczna radiowa audycja satyryczna, z kilkoma tysiącami emisji na antenie wrocławskiej i ogólnopolskiej.
Wśród nagrań radiowych znaleźć można też relacje z planów zdjęciowych kultowych filmów i seriali, jak „Sami swoi”, „Lalka”, „Czterej pancerni i pies”, oraz zapisy wrocławskich i dolnośląskich festiwali: Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, Legnica Cantat, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Giełdy Piosenki Turystycznej czy Jazzu nad Odrą.
Polskie Radio Wrocław dokumentowało również wydarzenia historyczne, m.in. Międzynarodowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu w 1948 r., pierwszy lot człowieka w kosmos w 1961 r., pierwszy i jedyny taki lot w wykonaniu Polaka w 1978 r., wizytę papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 r., wydarzenia roku 1989 czy powódź tysiąclecia w 1997 r. Na radiowych taśmach zachowały się głosy postaci świata polityki i kultury, m.in. Józefa Piłsudskiego, Vaclava Havla, Jerzego Grotowskiego, Czesława Miłosza. (PAP)
umw/ hes/