Dobre życie będzie hasłem przewodnim tegorocznego Łódź Design Festival (ŁDF), który rozpocznie się w piątek w Łodzi. Cykl kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych – wystaw, instalacji, prelekcji, warsztatów – będzie prezentował różne odmiany designu i jego wpływ na środowisko naturalne.
"Jak zawsze będzie różnorodnie, mam nadzieję, że też ciekawie, a przede wszystkim mądrze. Bo ten festiwal stawia sobie za zadanie, by opowiadać o tym, w jaki sposób wszyscy żyjemy z przedmiotami. W jaki sposób te przedmioty nas kształtują, w jaki sposób korzystamy z nich, a co najistotniejsze w tym roku, w jaki sposób wpływają na środowisko naturalne" – zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej 13. Łódź Design Festival jego dyrektor Michał Piernikowski.
Wyjaśnił, że do wpływu, jaki design wywiera na środowisko naturalne i relacje społeczne nawiązuje hasło tegorocznego ŁDF – "Dobre życie/Good Life". "Festiwal od dawna stara się zadawać trudne pytania. Dużo wcześniej zmierzyliśmy z tematem śmieci i wszystkimi wyzwaniami, o których obecnie jest głośno. Teraz chcemy zachęcić do dobrego życia. Do tego, by świadomie korzystać z przedmiotów, żeby nam było lepiej, ale też działo się to z korzyścią dla środowiska naturalnego i społeczeństwa" – tłumaczył.
Zapowiedział, że przez 10 festiwalowych dni sposób na dobre życie będzie ukazywany na wiele sposobów, m.in. poprzez wystawy i instalacje, wykłady, prezentacje prowadzone przez projektantów, architektów, twórców i artystów, czy warsztaty - choćby z przetwarzania plastikowych odpadów.
Wśród głównych punktów tegorocznego ŁDF są: premierowa instalacja hiszpańskiego projektanta Jaime Hayona pt. "Masquemask" oraz wystawa jednego z najsłynniejszych europejskich studiów projektowych Form Us With Love zatytułowana "Na styku kultur i przemysłu". W programie też ekspozycje: "Słownik Dobrych Łodzianizmów. Interpretują Polscy Ilustratorzy", "Gravity of Forms", "Etno Retrospekcje" przygotowana przez studentów Politechniki Łódzkiej, "Miłosne Reżimy" autorstwa projektantów Adiego Zaffrana i Bine Roth.
"Z kolei do projektu +On The Table - sztuka wokół stołu+ zaprosiliśmy czołowych polskich ceramików. Poprosiliśmy ich, żeby przygotowali podstawowy zestaw – kubek i talerz - ale taki, który komentowałby zmiany zachodzące wokół kultury jedzenia" – dodał Piernikowski.
Wiele festiwalowych wydarzeń zaplanowano z myślą o jego najmłodszych uczestnikach. Kolektyw Mamy Projekt przygotował Ekoeksperymentarium, będące projektem edukacyjnym, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. Wchodząc w przestrzeń przygotowanego specjalnie z tej okazji ekomieszkania można nauczyć się jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe.
Centrum Festiwalowym będzie Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ale organizatorzy ŁDF zaplanowali również wiele działań na terenie miasta. W Łódzkim Centrum Wydarzeń działać będzie Punkt Porad Roślinnych, w hotelu Puro otwarta zostanie wystawa prezentująca plakaty inspirowane spuścizną Bauhausu, a w Galerii Willa będzie można przekonać się, jak czołowi polscy ilustratorzy interpretują słowa charakterystyczne dla Łodzi. Wystawy i wydarzenia zagoszczą również w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Podczas piątkowej gali otwarcia wręczone zostaną nagrody w konkursie "make me!". O 50 tys. zł walczy 22 młodych projektantów wyłonionych spośród blisko 150 zgłoszeń z całego świata. Ostatniego dnia imprezy poznamy laureatów plebiscytu "must have", którego celem jest upowszechnianie polskiego designu oraz docenienie rodzimego biznesu i projektantów. Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć 59 konkursowych prac na wystawie zbiorowej.
13. Łódź Design Festival potrwa do 26 maja.
Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, jako święto polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach - od wzornictwa przemysłowego poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji.
Dziś skupia się również na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Prezentuje innowacje i projekty mające istotny wpływ na nasze otoczenie.
Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Mecenasa Festiwalu - Ceramiki Paradyż. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mabo.