Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2019

„Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” na deskach teatru lalek

Współczesną opowieść wigilijną „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” według Jo Nesbo przygotowują aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek. Premiera spektaklu w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego odbędzie się w sobotę.

Reżyser Andrzej Bartnikowski, który dokonał adaptacji powieści na potrzeby teatru, powiedział podczas konferencji prasowej w środę, że jest pod dużym wrażeniem i poczucia humoru norweskiego autora.

"Podoba mi się jak traktuje młodego widza - czyli nie poucza, nie moralizuje tylko zaprasza do zabawy i opowiada przy okazji o rzeczach ważnych, istotnych"- podkreślił Bartnikowski.

Jo Nesbo to znany norweski autor kryminałów. Stworzył on też serię książek dla dzieci. Jej głównymi bohaterami są lekko szalony Doktor Proktor oraz Bulek i Lisa. Ta trójka to powód do wielu zwariowanych historii. Jedną z nich autor osadził w świątecznej atmosferze. To historia o tym jak nagle zostaje wprowadzony zakaz obchodzenia świąt i obejmuje on każdego, kto nie kupi prezentów w jednym z domów towarowych pana Thrane.

Reżyser wskazał, że "powieść dotyczy problemu komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia, której świadkami od kilku lat jesteśmy". "Święta zamieniły się w maszynkę do zarabiania i wydawania pieniędzy, a zupełnie zatraciły aspekt najważniejszy, czyli czasu specjalnego dla ludzi wierzących, a dla pozostałych wyjątkowego czasu celebrowanego z rodziną. Odbywa się pewien proces, gdzie sfera rodziny zaczyna być zawłaszczane przez wielki kapitał, korporacje, konsumpcję"- zaznaczył.

Jak dodał, powieść "Doktor Proktor i niemal ostatnie święta" można by porównać do współczesnej wersji "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. "Powieść norweskiego autora napisana jest jednak współczesnym językiem. Jo Nesbo porusza się w kodach kulturowych, które współczesne dziecko zrozumie"- wskazał reżyser. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL