Drugi Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki rozpocznie się 11 września - poinformował PAP Instytut Muzyki i Tańca.
Jak podano, drugi edycja Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się 11–18 września 2021. "Przewodniczącymi składów jurorskich zostali pianiści Jarosław Drzewiecki i Andrzej Tatarski. Zgłoszenia uczestników są przyjmowane do 14 maja na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl".
W tym roku uczestnicy przygotowują swoje indywidualne programy. Poszczególne utwory, które będą prezentować podczas przesłuchań, wybierają spośród dorobku 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. Obok Chopina, czy Pendereckiego znajdują się tam nazwiska mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, m. in. Antoniego Kątskiego czy Tadeusza Paciorkiewicza oraz polskich kompozytorek Marii Szymanowskiej i Grażyny Bacewicz.
"Pokolenia muzykologów, koncertujących artystów i nauczycieli walczyły o historyczną pamięć i nasze miejsce przy europejskim muzycznym stole. Nowoczesna, otwarta formuła konkursowa sprawia, że publiczność pragnie aktywnie uczestniczyć w tej swoistej muzycznej archeologii. Oczekujemy wszyscy na wielkie odkrycia, na prawdziwe muzyczne diamenty na miarę kwintetu fortepianowego Juliusza Zarębskiego czy twórczości Henryka Pachulskiego i Teodora Leszetyckiego. Zaś przed laureatami konkursu zadanie arcyważne, aby zechcieli zostać Ambasadorami Muzyki Polskiej" – podkreślił Jarosław Drzewiecki, przewodniczący jury w kategorii pianistycznej
"Liczę, że w tegorocznym konkursie pojawi się wiele muzycznych talentów, znakomitych kameralistów, którzy odkryją przed nami i publicznością nowe karty polskiej muzyki oraz osiągną sukcesy na estradach koncertowych świata. Uważam, że Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odgrywa doniosłą rolę w propagowaniu twórczości polskich kompozytorów. Daje okazję młodym muzykom do poszerzenia i wzbogacenia swojego repertuaru, zaś udział w naszym konkursie jest niewątpliwie motywacją do rozwoju artystycznego i zdobywania cennych doświadczeń scenicznych - ocenił przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych Andrzej Tatarski.
Jury obu kategorii konkursu składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.
W kategorii pianistycznej są to: Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów, oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.
W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Gary Guthman (USA/Polska), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista – solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista – kameralista i dyrygent, oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.
Polscy reprezentanci mogą się zgłaszać do konkursu na dwa sposoby. Do 15 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do eliminacji krajowych, które odbędą się 4-5 maja br. w Warszawie. Regularny tryb zgłoszeń przewiduje zaś przesyłanie nagrań video poprzez formularze on-line do dnia 14 maja br.
W ostatnim czasie pojawiły się w dystrybucji międzynarodowej dwie płyty laureatów pierwszej edycji Konkursu Muzyki Polskiej W lutym 2021 roku debiutancką płytę "Joachim Kaczkowski Violin Duos opp. 10 & 16" wydali zdobywcy pierwszej nagrody – Polish Violin Duo. W listopadzie 2020 ukazała się zaś płyta zespołu Cracow Golden Quintet, zdobywców drugiej nagrody. Krążek "Polish Wind Quintets" właśnie otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2021 w kategorii “Album Roku Muzyka Kameralna”.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie konkursmuzykipolskiej.pl.
Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a finansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/