Dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – w tym otwarta właśnie wystawa "Niepodległość" i najsłynniejszy obraz w polskich zbiorach "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - są już dostępne na platformie Google Arts&Culture.
"Muzeum Narodowe w Krakowie jest pierwszym w Polsce, którego zbiory zostały sfotografowane za pomocą Art Camera. Dzięki temu na naszej platformie pojawiły się zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości tzw. gigapikselowej ponad 70 dzieł, w tym tych najbardziej znanych jak +Dziewczynka z chryzantemami+ Olgi Boznańskiej, +Dama z gronostajem+ Leonarda da Vinci, prace Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego" - powiedział PAP Piotr Zalewski z Google. Dzięki wysokiej rozdzielczości można oglądać szczegóły niewidoczne wcześniej tak dobrze gołym okiem, jak pociągnięcia pędzla czy spękania warstwy malarskiej.
W wirtualnym świecie można już także odbyć spacery po galeriach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Fotografowane były m.in. zbiory: sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach, sztuki dawnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, obiekty znajdujące się w Domu Matejki, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oraz na wystawach "Wyspiański", "Sytuacja się zmieniła" i "Niepodległość" w gmachu głównym, a także w Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi Atma.
Poprzez platformę Google Arts&Culture internauci na całym świecie mogą oglądać otwartą we wtorek wieczorem wystawę "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego", na której prezentowanych jest ponad 750 obiektów, w tym obrazy Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera, Leona Wyczółkowskiego.
Google Arts & Culture została stworzona w 2011 r. Są na niej dostępne zbiory ponad 1500 instytucji kulturalnych z 70 krajów świata, m.in. Galerii Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku czy Galerii Uffizi z Florencji. W Polsce zespół Google Arts & Culture odwiedził już 28 miejsc m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, warszawski Zamek Królewski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Filmotekę Narodową, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszą – założoną w 1879 r. instytucja w Polsce noszącą nazwę "Narodowe" i największą pod względem liczby zbiorów, którymi się opiekuje.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ itm/