Od 10 do 13 maja potrwa 21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa tradycja"; gościem specjalnym będzie Trio 3MA z Afryki, łączące tradycyjną muzykę ludową z Mali, Madagaskaru i Maroka - podano na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Festiwal zainaugurują 10 maja koncerty tegorocznych laureatów nagrody "Muzyka Źródeł" - Zofii Warych i Czesława Węglarza. Tego samego dnia odbędzie się koncert z okazji dziesięciolecia "Kompanii Janusza Prusinowskiego".
11 i 12 maja odbędą się przesłuchania artystów, którzy zgłosili się do tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej. Jak poinformowali organizatorzy, zgłosiło się 56 wykonawców, spośród których wybrano finałową dwunastkę. Są to zespoły: "D.R.A.G.", "Do Dna", "Dobryna", "Fragile", "Kirszenbaum", "Lesja Szulc i Aleksander Jastrząb", "MEHEHE", "PIOUN", "POLMUZ", "Ulyanica", "Vocal Varshe" oraz solista Maćko Sielicki.
"Przesłuchania eliminacyjne były dla nas naprawdę (...) dużą przyjemnością. Wyszliśmy z nich z dużym optymizmem, bo wydaje się, że poziom tegorocznego konkursu, który usłyszymy w studiu Lutosławskiego będzie bardzo wysoki" - ocenił dziennikarz Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek.
Atrakcją tegorocznej edycji festiwalu ma być występ zespołu Trio 3MA, zaplanowany na 12 maja. Według organizatorów unikatowy styl muzyczny 3MA "to wypadkowa majestatycznej kultury griotów z zachodniej Afryki, dostojnej klasyki arabskiej z północnej części kontynentu oraz wyspiarskiej tradycji ludowej z Madagaskaru, między innymi tradycji tsapiky".
Festiwal zakończy 13 maja koncert greckiego artysty Dmitrisa Mystakidisa, który popularyzuje w swojej ojczyźnie muzykę rembetik. Wszystkie imprezy odbywać się będą w studiu im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie.
10 maja odbędzie się wręczenie nagród "Muzyka Źródeł", natomiast 11 maja artyści odbiorą wyróżnienia "Fonogramu Źródeł" i "Folkowego Fonogramu Roku" za 2017 rok.
Podczas konferencji ogłoszono, że laureatami "Muzyki Źródeł" są: Zofia Warych i Czesław Węglarz, zaś nagrodę specjalną "Fonogramu Źródeł" otrzyma Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk za trzypłytową antologię "Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia". Jury przyznało nagrodę za wybitny wkład w dokumentację tradycyjnej kultury śpiewaczej Podlasia.
Pierwszą nagrodą "Fonogramu Źródeł" - za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego - wyróżniono wydawnictwo Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk za albumy: "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane" oraz "Melodie stamtąd Cz. 2".
Przyznano również dwie równorzędne drugie nagrody, których laureatami są: Stowarzyszenie Katedra Kultury za płytę "Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza" oraz Ewa Grochowska i Europejski Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi - za płytę "Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego". Trzecie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za płytę "Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych" oraz Fundacji Ważka – autorom albumu "Stanisława Latawiec. W domu Kidów".
"Albumy, które znalazły się wśród nagrodzonych, prezentują bardzo wysoki poziom koncepcyjny i dokumentatorski. Są to nie tylko takie obrazy muzyczne regionów, indywidualności, śpiewaków, instrumentalistów, ale często mamy też do czynienia z bardzo wiernym dokumentem" - podkreśliła dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej Magdalena Tejchma.
Laureatem pierwszej nagrody "Folkowego Fonogramu" jest "Kapela Maliszów" za album "Wiejski Jazz". Drugie miejsce przypadło duetowi "Maniucha i Ksawery" za płytę "Oj borom, borom"; trzecie - zespołowi "Tęgie Chłopy" za album "Wesele".
Festiwal "Nowa Tradycja" organizowany jest od 1998 r. z inicjatywy miłośników muzyki tradycyjnej działających w powołanym do życia w 1994 r. Radiowym Centrum Kultury Ludowej, które stał się ważnym ośrodkiem promowania polskiej muzyki folkowej.
Transmisje koncertów będzie można usłyszeć na antenie Programu 2. Polskiego Radia. (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
pmm/ pat/ agz/