W czasie czterech dni festiwalu "Szalone dni muzyki" na pięciu scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie będzie można usłyszeć utwory "tytanów" muzyki klasycznej: Brahmsa, Liszta, Mahlera, Straussa i Szymanowskiego.
Festiwal "Szalone dni muzyki" ma zachęcić szeroką publiczność, w szczególności najmłodszą, do wzięcia udziału w koncertach muzyki poważnej, których atmosfera będzie przypominać imprezy rockowe - podkreślił na środowej konferencji prasowej w Warszawie Rene Martin, pomysłodawca festiwalu "La Folle Journee" i organizator jego pionierskiej edycji we Francji.
Hasło tegorocznego cyklu "Les Titans" ("Tytani") nawiązuje do postaci pięciu kompozytorów, których muzyka będzie wykonywana na 85 festiwalowych koncertach. Zdaniem Martina, twórczość "tytanów" - Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Richarda Straussa, Gustava Mahlera i Karola Szymanowskiego - zrewolucjonizowała muzykę XX wieku.
Aby ułatwić jak najszerszej widowni udział w koncertach muzyki na najwyższym poziomie, zlikwidowano barierę finansową - bilety na koncerty kosztują od 5 do 10 zł. Ponadto - powiedział dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski - jak na koncerty można przychodzić w dżinsach i trampkach, a występy są krótkie, aby nie zanudzić widzów, którzy podczas festiwalu po raz pierwszy będą mieli kontakt z muzyką poważną. Uczestnicy festiwalu będą mogli jednego dnia wysłuchać kilku krótkich koncertów, tworząc własny, indywidualny program festiwalu.
"Chodzi nam o to, aby w swobodny sposób odbierać muzykę, bo muzyka to emocje, niepotrzebne do jej odbioru są konwenanse obowiązujące w salach filharmonicznych" - powiedział.
Hasło tegorocznego cyklu "Les Titans" ("Tytani") nawiązuje do postaci pięciu kompozytorów, których muzyka będzie wykonywana na 85 festiwalowych koncertach. Zdaniem Martina, twórczość "tytanów" - Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Richarda Straussa, Gustava Mahlera i Karola Szymanowskiego - zrewolucjonizowała muzykę XX wieku. Wpływ Straussa i Mahlera jest obecny dzisiaj np. w muzyce filmowej.
Festiwal rozpocznie 29 września wykonanie przez orkiestrę strażacką "Tańców węgierskich" Brahmsa. Potem orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje tańce w klasycznej wersji.
Podczas czterech "Szalonych dni muzyki" w Warszawie wystąpią gwiazdy światowej sceny muzycznej m.in.: dyrygent Marc Minkowski i Kazuki Yamada oraz pianistka Plamena Mangova. Zaprezentuje się też polski zespół jazzowy Motion Trio.
Obok wykonawców światowej sławy, w festiwalu wezmą udział młodzi muzycy i mniej znane orkiestry z regionów polskich. Ich występy będzie można oglądać w namiocie ustawionym na placu Teatralnym. Dla zorganizowanych grup uczniów wstęp na te koncerty będzie bezpłatny.
Festiwal "La Folle Journee de Varsovie / Szalone dni Muzyki" odbędzie się w Polsce po raz drugi. Podczas jego pierwszej edycji, która odbyła się w zeszłym roku, upamiętniono W 120 koncertach wzięło udział ok. 26 tys. osób. Festiwal został wpisany do programu kulturalnego polskiej prezydencji.
Program tegorocznego festiwalu w Polsce jest zbliżony do festiwalu w Nantes. Według Marynowskiego, różni je muzyka jednego z "tytanów" - zamiast Arnolda Schoenberga w edycji polskiej jest Karol Szymanowski.
Festiwal "La Folle Journee" zainaugurowano w 1995 roku w Nantes we Francji. Martin - inicjator i organizator festiwalu - wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu muzyki poważnej podczas koncertu U2, na który wybrał się ze swoimi dziećmi. Obecnie festiwal jest realizowany także w Brazylii, Hiszpanii i Japonii. (PAP)
mce/ ls/