Kilkuset artystów i kuratorów, w tym studentów i dydaktyków, także z zagranicy, gościć będzie na festiwalu "Wydział Sztuki w Mieście 6.0", który rozpocznie się w Krakowie w piątek i potrwa ponad tydzień.
"Ta szósta edycja nie ma już charakteru studenckiego. Nasz festiwal rozrósł się. Są to spotkania osób z różnych pokoleń" – powiedziała PAP jedna z koordynatorek wydarzenia Anna Pichura.
W programie festiwalu "Wydział Sztuki w Mieście 6.0" jest ponad 30 eksperymentalnych wydarzeń artystycznych, prezentowanych w galeriach wydziałowych i przestrzeniach Uniwersytetu Pedagogicznego, ale i m.in. w Cricotece i Willi Decjusza. Wśród tradycyjnych form w programie festiwalu pojawią się wystawy, projekcje filmów, warsztaty.
Multidyscyplinarny festiwal organizuje Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego (UP) im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. "Od początku naszym celem była promocja młodej sztuki i wyjście do społeczności Krakowa. To przede wszystkim tworzenie wysokiej jakości oferty kulturalnej" – wyjaśniła koordynatorka.
Wśród ciekawych festiwalowych wydarzeń wymieniła m.in. wystawę "Rozmawiam tu z Tobą, ale nie jestem sama". Jej wernisaż odbędzie się 21 czerwca w Akademickim Centrum Kultury w klubie Studio.
Na koniec festiwalu, 24 czerwca, organizatorzy zapraszają na wystawę "Zła siostra bliźniaczka". Będzie to trwająca trzy godziny (14-17) międzynarodowa ekspozycja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Tytułowa Siostra Bliźniaczka to lustrzany powidok, ukryte pragnienie, element świata na opak. Do prezentacji inspirowanych tą figurą dzieł wybraliśmy Ogród Botaniczny UJ. Wychodzimy poza miejsca kojarzone ściśle ze sztuką, by sprawdzić jak wybrzmi ona w niezwykłej przestrzeni najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce" – powiedziała koordynatorka festiwalu. Goście wystawy zobaczą sztukę eksperymentalną – m.in. działania konceptualne i performatywne. Ekspozycja przybliży prace artystów polskich oraz czeskich, słowackich, belgijskich i izraelskich.
Historia Wydziału Sztuki UP sięga 1978 r., kiedy to uczelnia utworzyła kierunek: wychowanie plastyczne. Jako wydział jednostka zaczęła funkcjonować od 2008 r. Obecnie na Wydziale Sztuki UP studiuje ok. 600 studentów i doktorantów, zajęcia dla nich prowadzi ok. 100 pracowników naukowych.
W skład Wydziału Sztuki UP wchodzą: Instytut Grafiki i Wzornictwa, Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej, Katedra Intermediów, Katedra Multimediów, Katedra Teorii Sztuki i Edukacji Artystycznej.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/