Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2018

Festiwal "Wydział Sztuki w Mieście 6.0" – od piątku

Kilkuset artystów i kuratorów, w tym studentów i dydaktyków, także z zagranicy, gościć będzie na festiwalu "Wydział Sztuki w Mieście 6.0", który rozpocznie się w Krakowie w piątek i potrwa ponad tydzień.

"Ta szósta edycja nie ma już charakteru studenckiego. Nasz festiwal rozrósł się. Są to spotkania osób z różnych pokoleń" – powiedziała PAP jedna z koordynatorek wydarzenia Anna Pichura.

W programie festiwalu "Wydział Sztuki w Mieście 6.0" jest ponad 30 eksperymentalnych wydarzeń artystycznych, prezentowanych w galeriach wydziałowych i przestrzeniach Uniwersytetu Pedagogicznego, ale i m.in. w Cricotece i Willi Decjusza. Wśród tradycyjnych form w programie festiwalu pojawią się wystawy, projekcje filmów, warsztaty.

Multidyscyplinarny festiwal organizuje Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego (UP) im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. "Od początku naszym celem była promocja młodej sztuki i wyjście do społeczności Krakowa. To przede wszystkim tworzenie wysokiej jakości oferty kulturalnej" – wyjaśniła koordynatorka.

Wśród ciekawych festiwalowych wydarzeń wymieniła m.in. wystawę "Rozmawiam tu z Tobą, ale nie jestem sama". Jej wernisaż odbędzie się 21 czerwca w Akademickim Centrum Kultury w klubie Studio.

Na koniec festiwalu, 24 czerwca, organizatorzy zapraszają na wystawę "Zła siostra bliźniaczka". Będzie to trwająca trzy godziny (14-17) międzynarodowa ekspozycja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Tytułowa Siostra Bliźniaczka to lustrzany powidok, ukryte pragnienie, element świata na opak. Do prezentacji inspirowanych tą figurą dzieł wybraliśmy Ogród Botaniczny UJ. Wychodzimy poza miejsca kojarzone ściśle ze sztuką, by sprawdzić jak wybrzmi ona w niezwykłej przestrzeni najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce" – powiedziała koordynatorka festiwalu. Goście wystawy zobaczą sztukę eksperymentalną – m.in. działania konceptualne i performatywne. Ekspozycja przybliży prace artystów polskich oraz czeskich, słowackich, belgijskich i izraelskich.

Historia Wydziału Sztuki UP sięga 1978 r., kiedy to uczelnia utworzyła kierunek: wychowanie plastyczne. Jako wydział jednostka zaczęła funkcjonować od 2008 r. Obecnie na Wydziale Sztuki UP studiuje ok. 600 studentów i doktorantów, zajęcia dla nich prowadzi ok. 100 pracowników naukowych.

W skład Wydziału Sztuki UP wchodzą: Instytut Grafiki i Wzornictwa, Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej, Katedra Intermediów, Katedra Multimediów, Katedra Teorii Sztuki i Edukacji Artystycznej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL