W ramach 19. Festiwalu Muzyki Polskiej w każdy weekend lipca w Krakowie będą odbywały się koncerty prezentujące rodzimą twórczość od XVI do XX wieku, uzupełnione o arcydzieła muzyki światowej.
W programie festiwalu znalazły się dzieła m.in. Józefa Michała Poniatowskiego, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, mistrzowskie utwory na barokową lutnię, a także najpiękniejsze arie z rzadko wykonywanych XIX-wiecznych polskich oper.
"Zaprezentujemy różne gatunki, różne zespoły wykonawcze, różne estetyki, zderzając również te utwory z muzyką europejską. Dzięki temu możemy pokazywać, jak różnorodna jest ta twórczość, jak ciekawa, jak bogata w różne wpływy" – zapowiada w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu Paweł Orski.
Festiwal zainauguruje 1 lipca wykonanie Salve Polonia z niedokończonego oratorium Święty Stanisław Ferenca Liszta oraz I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Tydzień później, w 150. rocznicę śmierci Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego wybrzmi jego Missa in F oraz Msza żałobna g-moll Stanisława Moniuszki. Natomiast 14 lipca wystąpi finalista wyróżniony podczas 16. edycji Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu, 21-letni Dayoon You z Korei Południowej. W jego wykonaniu publiczność usłyszy utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego.
Na festiwalu nie zabraknie też muzyki dawnej, w tym utworów barokowego mistrza lutni Silviusa Leopolda Weissa. W sumie odbędzie się 8 koncertów, a publiczność zostanie zaproszona do takich miejsc, jak aula Akademii Sztuk Pięknych, kościół św. Katarzyny, sala Filharmonii Krakowskiej, kościół św. Marcina przy ul. Grodzkiej, aula Collegium Novum UJ, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika i Nowohuckie Centrum Kultury.
"Festiwal od samego początku ma za zadanie być swoistym przeglądem polskich kompozytorów, od muzyki średniowiecznej aż po tę współczesną" – zaznacza Paweł Orski. "A ponieważ jest to lipiec, miesiąc, w którym Kraków odwiedza ogromna liczba turystów, chcemy, aby w połączeniu z muzyką poznawali piękno Krakowa, jego architektury, muzeów, wnętrz" – dodaje.
W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu odbędzie się cykl Recitale Mistrzowskie oraz cykl Festiwal Młodych. W ramach pierwszego z nich 22 lipca w kościele św. Marcina z recitalem złożonym z renesansowych tańców i staropolskich polonezów wystąpi wybitna klawesynistka Elżbieta Stefańska. Z kolei 28 lipca w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 na tamtejszych organach zagra czeski wirtuoz Jaroslav Tůma. W ramach cyklu poświęconego młodym twórcom 21 lipca w auli Collegium Novum zagra urodzony w Hanoi, a wykształcony w Polsce 26-letni pianista Vi?t Trung Nguy?n.
"Zależy nam, aby na estradzie festiwalowej oprócz wybitnych osobistości, które mają szansę przyciągnąć publiczność podczas swoich recitali mistrzowskich, pojawiły się nazwiska młode, bardzo ciekawe, niejednokrotnie kontrowersyjne, takie, o których będzie się mówiło" – przyznaje dyrektor festiwalu.
Festiwal zakończy gala operowa, która odbędzie się 29 lipca w Nowohuckim Centrum Kultury. W jej programie znalazły się arie z mniej znanych oper, m.in. Stanisława Moniuszki, Romana Statkowskiego, Władysława Żeleńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Solistami będą Izabela Matuła – sopran i Stanisław Napierała – tenor, a towarzyszyć im będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Mai Metelskiej-Räsänen.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/