Inne

06.01.2014 aktualizacja 19.07.2016

Gierymski, Boznańska i impresjoniści - w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie

Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Ulica Kamienne Schodki w Warszawie". Fot PAP/Reprodukcja Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Ulica Kamienne Schodki w Warszawie". Fot PAP/Reprodukcja

Prezentacja dorobku artystycznego Olgi Boznańskiej, wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego oraz pokaz grafik mistrzów impresjonizmu – to niektóre z wystaw planowanych w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK).

W zeszłym roku w krakowskim Muzeum Narodowym odbyło się 25 wystaw, a placówkę odwiedziło ponad 700 tys. osób. W 2014 r. zaplanowano już 18 ekspozycji.

Wiosną w Gmachu Głównym otwarta zostanie wystawa „Maksymilian Gierymski (1846-74). Dzieła – inspiracje – recepcja”, która przypomni twórczość zmarłego w wieku niespełna 28 lat starszego brata Aleksandra Gierymskiego. „Choć Maksymilian Gierymski był utalentowanym pejzażystą, pozostał dużo mniej znany od swojego młodszego brata" - powiedziała PAP Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na wystawie ukazana zostanie cała droga twórcza Maksymiliana Gierymskiego, od warszawskiego debiutu po ostatni obraz namalowany w Rzymie, a dzięki multimediom prezentowane będą także zaginione dzieła artysty. Ekspozycja ta jest przygotowywana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, w którym odbędzie się prezentacja dorobku Aleksandra Gierymskiego.

Wiosną w Gmachu Głównym otwarta zostanie wystawa „Maksymilian Gierymski (1846-74). Dzieła – inspiracje – recepcja”, która przypomni twórczość zmarłego w wieku niespełna 28 lat starszego brata Aleksandra Gierymskiego. „Choć Maksymilian Gierymski był utalentowanym pejzażystą, pozostał dużo mniej znany od swojego młodszego brata" - powiedziała PAP Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W maju zwiedzający będą mogli zobaczyć zorganizowaną przez szereg instytucji, m.in. Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem i Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London, wystawę twórczości legendarnego reżysera Stanleya Kubricka.

Jesiennym magnesem ma być przygotowywana od wielu miesięcy wystawa „Olga Boznańska i jej artystyczne przyjaźnie”. Obok prac artystki z różnych okresów jej twórczości wystawionych zostanie ok. 30 dzieł innych twórców. „Na tę wystawę wypożyczymy, dzięki doskonałym kontaktom dyrekcji MNK, dzieła z paryskiego Luwru – sławny +Portret infantki Małgorzaty+ Velazqueza, a z Musee d’Orsey m.in. +Portret Berthe Morisot+ Maneta. Chodzi o to, by pokazać nie tylko prace Boznańskiej, najważniejszej polskiej portrecistki, ale też dzieła artystów, na których wywarła wpływ i tych, którzy oddziaływali na jej twórczość. Chcemy przedstawić twórczość Polki w kontekście sztuki światowej, do której ona należy” - podkreśliła Bik.

W Gmachu Głównym prezentowana będzie także wystawa „Przestrzeń opery”, a na niej projekty operowe i baletowe m.in. Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Józefa Szajny.

W ramach „Galerii Żywej”, w której prezentowane są prace artystów współczesnych, zaplanowano m.in. pokaz prac artystki Zuzanny Janin, mieszkającego w USA grafika Tadeusza Łapińskiego oraz plakatów wykonanych na całym świecie do filmów Andrzeja Wajdy – ta ekspozycja zostanie przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Jesienią w Kamienicy Szołayskich - Oddziale MNK - zwiedzający będą mogli zobaczyć „Od impresjonizmu do Art Nouveau: grafikę francuską z kolekcji Feliksa +Mangghi+ Jasieńskiego”. To prace ze zbiorów MNK takich sław jak: Pierre Bonnard, Paul Gauguin, Edouard Manet, Camile Pissarro, Pierre-Auguste Renoir, August Rodin, Paul Signac, Alfred Sisley, czy Henri de Toulouse-Lautrec.

Jak zapowiada Katarzyna Bik, zanim otwarte zostaną wielkie wystawy, już w lutym Muzeum szykuje niespodziankę. W ramach akcji „W prezencie od MNK” podczas ferii widzów bezpłatnie oprowadzać będą znane i ciekawe osoby, które w niekonwencjonalny sposób opowiedzą o wybranych galeriach i dziełach sztuki znajdujących się w tym krakowskim muzeum. (PAP)

wos/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL