Gala zatytułowana "Tribute to Zbigniew Wodecki" z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej otworzy 8 czerwca dwudniowy "I Wodecki Twist Festiwal" w Krakowie, poświęcony pamięci zmarłego w maju ub. r. artysty – poinformowali w piątek organizatorzy festiwalu.
W koncercie inauguracyjnym wystąpią m.in.: Kayah, Grzegorz Turnau, Alicja Majewska, Halina Frąckowiak, Hanna Banaszak, Zdzisława Sośnicka, Beata Rybotycka, Kuba Badach, Andrzej Sikorowski i Jacek Wójcicki.
Ideą koncertu jest spotkanie wykonawców nie tylko z muzyką patrona wydarzenia, ale i z nim samym. Dlatego widowisko będzie wzbogacone materiałami archiwalnymi.
Jak zapowiadają organizatorzy koncert zostanie zaprezentowany dwukrotnie w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Drugi dzień festiwalu będzie poświęcony jednej z największych miłości Zbigniewa Wodeckiego – miastu Kraków. "Zbigniew Wodecki całe życie związał z Krakowem, a ten festiwal będzie naszym wspomnieniem o wyjątkowym muzyku i piosenkarzu" – podkreślił jeden ze współorganizatorów festiwalu prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.
Specjalne pasmo festiwalu przeznaczone będzie dla dzieci. 9 czerwca w Kinie pod Baranami będą mogły spróbować swoich sił w śpiewaniu, wziąć udział w konkursach z nagrodami oraz obejrzeć bajki.
Na zakończenie pierwszej edycji Wodecki Twist Festiwal, we wnętrzach Forum Przestrzenie zaplanowano jam session z udziałem najlepszych krakowskich muzyków i gości festiwalu.
Festiwal potrwa dwa dni i zgromadzi kilkuset wykonawców. Sprzedaż biletów ruszy 26 marca; część wydarzeń będzie dostępna bezpłatnie.
Wodecki Twist Festiwal organizują Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Miasto Kraków.
Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego powstała w sierpniu 2017 roku. Jej główne cele statutowe to działalność edukacyjna, wspieranie młodych talentów oraz twórcza i kreatywna opieka nad spuścizną kompozytorsko-wokalną artysty.
Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950), multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, zmarł 22 maja ub.r. Miał 67 lat. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem.
W 2013 r. w ramach OFF Festivalu Zbigniew Wodecki wraz z alternatywnym zespołem Mitch&Mitch powrócił do materiału ze swojej płyty z 1976 r., wykonując go w nowym składzie i aranżacjach. W 2015 roku wydana została płyta "1976: A Space Odyssey", która szybko uzyskała status platynowej płyty. W 2016 r. Zbigniew Wodecki z muzykami Mitch & Mitch Orchestra & Choir zdobyli za tę płytę Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii album roku pop. Sam Wodecki otrzymał także statuetkę w kategorii utwór roku za piosenkę "Rzuć to wszystko, co złe" z tej płyty.(PAP)
autor: Anna Pasek
edytor: Paweł Tomczyk
hp/ pat/