II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie rozpocznie się 15 listopada koncertem klarnecisty Davida Krakauera i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
"Idea zorganizowania festiwalu Eufonie wzięła się stąd, że uznaliśmy w czasie dyskusji w ministerstwie, że mamy w Polsce mnóstwo bardzo dobrych, znakomitych festiwali muzycznych, (....) gdzie można usłyszeć wspaniałą, wielką, przepiękną muzykę z kręgów niemieckojęzycznych i rosyjską. Bardzo rzadko mamy okazję usłyszeć w repertuarze festiwalowym lub stałych koncertach filharmonicznych (...) muzykę twórców z Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas środowej konferencji prasowej. Przypomniał, że "w związku z tym powstała idea, żeby przyzwyczaić ten region Europy do tego, że w Warszawie co roku będzie odbywać się festiwal przeglądowy muzyki Europy Środkowo-Wschodniej, rozumianej dość szeroko bo od Skandynawii poczynając a kończąc na Bałkanach".
Według Sellina, "w tegorocznym programie organizatorzy wytyczają nowe ścieżki, wzbogacają repertuar o kolejne nurty i style muzyczne".
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje festiwal, Rafał Wiśniewski podkreślił, że w tym roku zaprezentowane będą "kompozycje wybitnych, dobrze znanych na świecie polskich twórców, jak Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar oraz Stanisław Moniuszko, którego rok obchodzimy". "W repertuarze pojawiły się perełki muzyki klasycznej w wykonaniu znamienitych solistów i orkiestr symfonicznych np. NOSPR, Sinfonii Varsovii. W tym roku na festiwalu po raz pierwszy wystąpi I, CULTURE Orchestra, zrzeszająca muzyków z Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał.
Podczas koncertu inaugurującego publiczność usłyszy Scherzo fantastyczne g-moll op. 25 na orkiestrę Josefa Suka, "Lament/Sabat czarownic" na klarnet i orkiestrę, Mathew Rosenbluma oraz III symfonię Witolda Lutosławskiego. Wystąpią klarnecista David Krakauer, odpowiedzialny za elektronikę Mathew Rosenblum oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Muzyków poprowadzi Rossen Gergov.
Davida Krakauera będzie można usłyszeć również dzień później w Teatrze Palladium. Wystąpi z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Podczas festiwalu w Teatrze Palladium odbędzie się również pokaz audiowizualny poświęcony odzyskaniu niepodległości Litwy w 1990 roku.
Na jednym z koncertów w Filharmonii Narodowej wystąpi również skrzypek Gidon Kremer, który wykona Koncert skrzypcowy op 67 Mieczysława Wajnberga.
W Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbędzie się przedstawienie Adama Struga z zespołem Monodia Polska i Janem Fryczem w roli lektora. "Pieśni o śmierci" to spektakl stworzony na podstawie wersji tekstu "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" odnalezionej niedawno przez prof. Wiesława Wydrę oraz szesnastowiecznych pieśni o śmierci.
Leonardo Vinci to kompozytor operowy epoki baroku. Jego opera "Gismondo, re di Polonia" zostanie wystawiona na Zamku Królewskim. Dzieło opowiada o Zygmuncie II Auguście. Wystąpią m.in. Max Emanuel Cencic, Nian Wang, Suzanne Jerosme, solistom będzie towarzyszyć {oh!} Orkiestra Historyczna.
Festiwal zakończy się 23 listopada w 86. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jego "Polskie Requiem" będzie można usłyszeć w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Wykonają je soliści: Iwona Hossa (sopran), Anna Radziejewska (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Tomasz Konieczny (bas); chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia. Muzycy wystąpią pod kierownictwem Zsolta Nagy. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/