II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie rozpocznie się w piątek koncertem klarnecisty Davida Krakauera i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność usłyszy Scherzo fantastyczne g-moll op. 25 na orkiestrę Josefa Suka, "Lament/Sabat czarownic" na klarnet i orkiestrę, Mathew'a Rosenbluma oraz III symfonię Witolda Lutosławskiego. Wystąpią klarnecista David Krakauer, odpowiedzialny za elektronikę Mathew Rosenblum oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Muzyków poprowadzi Rossen Gergov.
W sobotę Davida Krakauera będzie można usłyszeć w Teatrze Palladium. Wystąpi z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. W Teatrze Palladium odbędzie się również pokaz audiowizualny poświęcony odzyskaniu niepodległości Litwy w 1990 roku.
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga - polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, który w 1939 r., uciekł do ZSRS. W 1952 r. został aresztowany pod zarzutem szerzenia propagandy w celu ustanowienia Republiki Żydowskiej na Krymie i uwięziony na moskiewskiej Łubiance. Kilka miesięcy po jego uwięzieniu zmarł Stalin i dzięki pomocy swojego przyjaciel Dymitra Szostakowicza udało mu się wydostać z Łubianki. Pracował, komponując muzykę dla radia i filmu - jego utwory znalazły się na ścieżce dźwiękowej filmu "Lecą żurawie" (1957) w reżyserii Michaiła Kałatozowa. 22 listopada łotewski skrzypek Gidon Kremer wykona Koncert skrzypcowy op 67. Mieczysława Wajnberga. Orkiestra Filharmonii Narodowej wykona również jego I Sinfoniettę op. 41 oraz VI Symfonię h-moll op. 54 Dymitra Szostakowicza.
W Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w poniedziałek odbędzie się przedstawienie Adama Struga z zespołem Monodia Polska i Janem Fryczem w roli lektora. "Pieśni o śmierci" to spektakl stworzony na podstawie wersji tekstu "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" odnalezionej niedawno przez prof. Wiesława Wydrę oraz szesnastowiecznych pieśni o śmierci.
Leonardo Vinci to kompozytor operowy epoki baroku. Jego opera "Gismondo, re di Polonia" zostanie wystawiona na Zamku Królewskim. Dzieło opowiada o Zygmuncie II Auguście. Wystąpią m.in. Max Emanuel Cencic, Nian Wang, Suzanne Jerosme, solistom będzie towarzyszyć {oh!} Orkiestra Historyczna.
Festiwal zakończy się 23 listopada w 86. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jego "Polskie Requiem" będzie można usłyszeć w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Wykonają je soliści: Iwona Hossa (sopran), Anna Radziejewska (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Tomasz Konieczny (bas); chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia. Muzycy wystąpią pod kierownictwem Zsolta Nagy. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/