IV Konwencja Muzyki Polskiej organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca odbędzie się od 5 do 7 listopada. Panele dyskusyjne odbywać się będą on-line na stronie www.konwencjamuzyki.pl oraz kanale YouTube IMiTu.
Formuła spotkania będzie inna niż przy poprzednich edycjach – panele zostaną zrealizowane w studiu w Warszawie bez udziału publiczności i będą transmitowane on-line. Transmisji będzie towarzyszyć czat na żywo, by uczestnicy internetowi mieli możliwość włączenia się w debatę.
Jak podał PAP IMiT, "celem Konwencji Muzyki Polskiej jest przegląd bogactwa muzyki polskiej z perspektywy twórców, wykonawców i instytucji. Przed uczestnikami spotkania stoi wyzwanie określenia potencjału jej rozwoju i promocji, a także identyfikacji obszarów, które wymagają wsparcia ze strony sektora publicznego poprzez zmiany regulacji, mechanizmy promocji lub zakres ochrony".
Panele dyskusyjne są podzielone na dwie części. Część pierwszą wypełnią sesje przedmiotowe, których celem jest ukazanie dorobku polskiej muzyki w jej rozmaitych formach gatunkowych i historycznych. Poruszony będzie również temat polskiej piosenki.
Na drugą część konwencji składają się sesje problemowe, które dotyczą m.in. finansowania muzyki, eksportu i promocji polskiej muzyki, krytyki muzycznej. Paneliści odniosą się także do kondycji polskiej muzyki wobec pandemii COVID-19.
"Tworzenie uniwersalnej przestrzeni wymiany poglądów, pomysłów, diagnoz i jednocześnie tworzenia długofalowych strategii w kontekście polskiej muzyki jest dla nas zadaniem kluczowym, dlatego podjęliśmy się organizacji konwencji na przekór pandemicznym wyzwaniom" – podkreśliła Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. "Z pomocą przyszła nam technologia, dzięki której większość zaplanowanych działań przeniesiemy do bezpiecznej i jednocześnie coraz bardziej przyjaznej przestrzeni wirtualnej" - dodała.
Konwencja będzie transmitowana na żywo na stronie www.konwencjamuzyki.pl oraz kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania komentarzy do dyskusji za pośrednictwem aktywnego czatu. Udział w IV Konwencji Muzyki Polskiej nie wymaga rejestracji.
Organizatorem Konwencji Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/