Plakaty z całego świata do filmów Jerzego Kawalerowicza, fotosy i inne archiwalia będzie można zobaczyć na wystawie "Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy", która we wtorek otwarta zostanie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Ekspozycja została przygotowywana przez łódzkie muzeum z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci tego jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora ekranizacji "Faraona" i "Quo vadis".
Jak podkreśla kuratorka wystawy, Krystyna Zamysłowska, atrakcją ekspozycji jest prezentacja plakatów wydanych na całym świecie do filmów Jerzego Kawalerowicza. Muzeum posiada wyjątkową kolekcję plakatów z całego świata, są wśród nich unikatowe egzemplarze pochodzące m.in. z Kuby, Argentyny, Rosji, USA, Niemiec, Japonii.
"Ten zbiór archiwaliów świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera i jego filmów na świecie" - uznała Zamysłowska.
Na ekspozycji - poprzez niezwykle bogaty materiał ikonograficzny, m.in. fotosy i archiwalia - pokazane zostały filmy Jerzego Kawalerowicza, których zrealizował w sumie 17. Część opisową ekspozycji stanowią wypowiedzi reżysera, będące rodzajem przewodnika po wystawie. Dopełnieniem wystawy jest polsko–angielska publikacja "Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy".
Ekspozycji towarzyszy film dokumentalny "Whisky z mlekiem”, zrealizowany przez Studio Filmowe KADR w 2012 r. specjalnie na potrzeby wystawy. Jest to portret Kawalerowicza opowiedziany poprzez jego filmy i ludzi, którzy z nim tworzyli. Reżyserem i operatorem obrazu jest Kacper Lisowski, a wśród rozmówców są m.in. Małgorzata Dipont, Jerzy Kajetan Frykowski, Wojciech Wójcik, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jerzy Laskowski, Jacek Gwizdała i Mieczysław Kuźmicki.
Wystawa po raz pierwszy prezentowana była podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ekspozycja ma charakter objazdowy i została przygotowana w wersji polsko–angielskiej. Została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Jerzy Kawalerowicz był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Urodził się 19 stycznia 1922 w miejscowości Gwoździec na Ukrainie. W latach 1946-1949 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie studiów odbył kurs przygotowania filmowego. W 1955 roku został kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Kadr". Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Wyreżyserował 17 filmów fabularnych. Pierwsze zawodowe kroki stawiał jako asystent reżysera, m.in. na planie "Zakazanych piosenek" (1947) Leonarda Buczkowskiego. Jako reżyser debiutował w 1951 r. filmem "Gromada". Kolejne filmy Kawalerowicza to m.in. "Celuloza" (1954) oraz "Pociąg" (1959).
W 1960 r. Kawalerowicz wyreżyserował "Matkę Joannę od Aniołów" na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Otrzymał za nią Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Cannes. W 1966 r. zekranizował "Faraona" Bolesława Prusa, historię młodego faraona Ramzesa XIII, w którego rolę wcielił się Jerzy Zelnik. Film otrzymał nominację do Oscara. W następnych latach wyreżyserował m.in. "Śmierć prezydenta" (1977) i "Austerię" (1982), a w 2001 roku dokonał ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
Kawalerowicz otrzymał dwa doktoraty honoris causa - paryskiej Sorbony (1998 r.) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000 r.). W 2005 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za osiągnięcia życia, a dwa lata później na festiwalu filmowym w Gdyni został uhonorowany Platynowymi Lwami za całokształt twórczości. Reżyser zmarł 27 grudnia 2007 roku w Warszawie, w wieku 85 lat. (PAP)
szu/ hes/