Nagroda im. Konstantego Puzyny została w tym roku przyznana Joannie Szczepkowskie - aktorce, pisarce, felietonistce, reżyserce i dyrektorce Teatru Na Dole oraz Teatru Pudło - poinformowano w piątek na stronie internetowej miesięcznika "Dialog".
"Nagroda im. Konstantego Puzyny została w tym roku przyznana Joannie Szczepkowskiej, aktorce, pisarce, felietonistce, reżyserce i dyrektorce Teatru Na Dole oraz Teatru Pudło, w którym stworzyła nową formułę teatru domowego, profesjonalizmem, pomysłowością i dowcipem przezwyciężając teatralny lockdown i pandemiczne ograniczenia" - napisano w komunikacie.
Jak wyjaśniono, nagroda przyznana została "za angażowanie się w obronę przegranych spraw, za ryzykowanie śmiesznością, za prowokowanie dyskusji, za nonkonformizm i wypowiadanie na głos tego, czego inni wypowiedzieć nie mają odwagi, za wierność sobie i wkładanie kija w mrowisko, za śmiałość i osamotnienie, za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała".
W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Konstantego Puzyny byli: Komuna//Warszawa (2015), Justyna Sobczyk (2016), protestujące aktorki, aktorzy oraz publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu (2017), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy działający pod dyrekcją Jacka Głomba (2018), Dorota Buchwald i zespół Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (2019) oraz Ewa Guderian-Czaplińska (2020).
Przypomniano, że Nagroda im. Konstantego Puzyny powstała z inicjatywy redakcji "Dialogu", a jej fundatorem jest Instytut Książki. "Przyznaje ją Kapituła złożona z redaktorów +Dialogu+ i kolejnych laureatów" - wyjaśniono.
Laureat otrzymuje statuetkę "Kamyk Puzyny" zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego oraz 10 tys. zł.
Konstanty Puzyna (1929-89) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 r. należał do założycieli miesięcznika "Dialog", a w 1971 r. został jego redaktorem naczelnym.
"Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: +Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?+" - przypomniano na stronie internetowej "Dialogu".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/