O edukacji kulturalnej i współuczestnictwie w kulturze rozmawiać będą naukowcy, twórcy, animatorzy i zarządzający instytucjami kultury podczas trzydniowego Kongresu Kultury, który w czwartek rozpoczyna się w Radomsku
Imprezie towarzyszyć będą liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne odbywające się na terenie całego miasta. Organizatorem Kongresu jest Miejski Dom Kultury w Radomsku, który obchodzi 45-lecie istnienia, a współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury. Wykład inauguracyjny nt. kultury lokalnej i budowania tożsamości wygłosi prof. Joanna Kurczewska.
Jak podkreślają organizatorzy Kongres Kultury to pierwsze w Radomsku twórcze spotkanie ludzi, dla których kultura jest czymś ważnym i gotowych do dyskusji nad rozwojem kultury w mieście i w regionie.
"Czujemy taką potrzebę, żeby rozmawiać o kulturze w gronie ludzi, których to interesuje, od których zależy także los kultury w małych miastach i miejscowościach. To spotkanie dla nauczycieli, samorządowców, animatorów także z tymi, którzy w Polsce robią już interesujące projekty po to, żebyśmy mogli wymienić doświadczenia i żeby z tego wyprowadzić nowe wartości" - powiedziała PAP
dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Elżbieta Kwiatkowska.
Uczestnicy Kongresu dyskutować będą nad najistotniejszymi sprawami dla instytucji kultury, m.in. jak szukać nowoczesnych metod kształtowania animatorów i edukatorów, skąd czerpać wiedzę o potrzebach kulturalnych mieszkańców. Wśród głównych tematów
paneli są: edukacja kulturalna, współuczestnictwo oraz przestrzeń w kulturze.
Zdaniem Kwiatkowskiej bardzo ważna jest edukacja kulturalna, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, bowiem obecnie kółka zainteresowań czy kluby nie zawsze spotykają się z zainteresowaniem młodych ludzi.
"Poszukujemy projektów, żeby angażować młodzież w szkołach po to, żeby przygotowywać ich do odbioru i uczestnictwa w kulturze. To jest najważniejsze w tych małych miejscowościach, żeby duży nacisk kłaść na edukację, na kontakt ze sztuką, z prawdziwymi twórcami, żeby ludzie nie zostawali sami ze sobą przed telewizorem" - podkreśliła.
Zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia radomszczański Kongres jest następstwem Regionalnego Kongresu Kultury, który odbył się w Łodzi w 2011 r. i był zaczątkiem strategii rozwoju kultury dla Łodzi i województwa.
"Jest to kolejna okazja, aby jednoczyć działaczy kultury w regionie łódzkim, aby się wzajemnie poznawać, rozmawiać o problemach, wymieniać dobre praktyki, dzielić się doświadczeniem, poszukiwać szans rozwoju dla kultury w gminach, małych i średnich miastach regionu łódzkiego" - uważa Stępień.
Do Radomska przyjadą naukowcy i praktycy, animatorzy i zarządzający instytucjami i organizacjami kultury m.in. przedstawiciele Teatru im. Jaracza, Teatru Wielkiego i Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódzkiego Domu Kultury, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach czy Narodowego Centrum Kultury.
Podczas kongresu zaplanowano także m.in. spotkanie Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych, prezentację raportu z badań dotyczących kondycji kultury w Radomsku oraz warsztaty nt. strategii kultury, czy tego jakiej kultury potrzebują małe i średnie miasta.
Kongres zakończą w sobotę warsztaty pod hasłem "Jak się uczyć współpracy" zorganizowane w Muzeum Regionalnym w Radomsku.
Impreza otrzymała wsparcie finansowe Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent Radomska. (PAP)
szu/ ls/