Znany amerykański dyrygent Lawrence Foster obejmie stanowisko dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach 1 września 2019 r. Kontrakt podpisano w poniedziałek podczas konferencji prasowej.
„To dyrygent rozchwytywany przez orkiestry i opery zagraniczne. Cieszymy się bardzo na tę dyrekturę artystyczną tym bardziej, że jest nam znany od wielu lat” – powiedziała dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa. Zaznaczyła, że współpraca z maestro Fosterem była też wolą muzyków NOSPR.
„To jeden z największych zaszczytów w mojej karierze muzycznej, że będę mógł pracować z tą wspaniałą orkiestrą” – rewanżował się Lawrence Foster.
Podczas konferencji wspominał „polskie wątki” w swoim życiu – od mieszkania nieopodal Romana Polańskiego, przez współpracę ze znanymi polskimi muzykami – jak również związani z NOSPR Jerzy Semkow i Stanisław Skrowaczewski, po wybitnych kompozytorów i solistów. „W tym kraju jest tak wiele talentów muzycznych!” – podkreślił.
„Czuję przede wszystkim odpowiedzialność wobec orkiestry. Chcę zrobić wszystko, by utrzymać wysoki standard, jaki dziedziczę. Czuję też silne zobowiązanie, by znaleźć równowagę między podejściem międzynarodowym i poszanowaniem wielkich tradycji tego kraju” – dodał, zaznaczając, że będzie chciał także promować twórczość polskich kompozytorów za granicą.
Jak podkreśliła podczas konferencji dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, w nawiązaniu współpracy z Lawrencem Fosterem pomogła Elżbieta Penderecka – twórczyni wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena.
„Rzeczywiście moja żona miała świetną rękę, Lawrence Foster to najlepsze, co mogło spotkać NOSPR, nie negując dokonań polskich dyrygentów. Pierwszy raz ta wspaniała orkiestra będzie miała wielkiego, światowego dyrygenta, zasłużyła na to” – ocenił kompozytor i przewodniczący rady programowej NOSPR Krzysztof Penderecki. Jak zaznaczył, oczekuje, że pod dyrekcją Fostera NOSPR będzie częściej prezentować symfonie i oratoria.
Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Opera de Marseille. Współpracował z Orquestra Sinfonica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne. Jest dyrygentem honorowym Gulbenkian Orchestra, z którą występował podczas zagranicznych tournees oraz renomowanych festiwali muzycznych z udziałem światowej sławy solistów.
Specjalizuje się również w repertuarze operowym. Prowadził wiele inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, m.in. we Frankfurcie, w Marsylii, Hamburgu, San Francisco i Monte Carlo. Ma również bogaty dorobek fonograficzny, co jest ważne dla orkiestry radiowej, jaką jest NOSPR. Utrzymuje związki z krajem przodków – w 2003 r. został odznaczony nagrodą prezydenta Rumunii za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.
Na stanowisku dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR zastąpi Aleksandra Liebreicha, który pełni tę funkcję od sierpnia 2012 r. do końca sierpnia 2019 r., kiedy wygasa jego kontrakt. NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego, reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych polskich kompozytorów II poł. XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł. Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia zespół ma w swoim dorobku fonograficznym ponad 200 albumów wydanych przez wiele renomowanych wytwórni, za które został wyróżniony licznymi nagrodami.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki. (PAP)
Autor: Anna Gumułka
lun/ itm/