Spektakl "Komedia obozowa” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zwyciężył w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Laureata wyłoniła publiczność.
„To atrakcyjna wizualnie, przejmująca sztuka w reżyserii Łukasza Czuja, której tematem jest pokazowe hitlerowskie getto dla Żydów w Theresienstadt. W skali od 0 do 5 pkt. widzowie oceniali spektakl średnio na 4,9” – powiedział w niedzielę dyrektor festiwalu Janusz Legoń.
Jak dodał zwycięzca został wyłoniony spośród dziewięciu zaprezentowanych spektakli z Polski, Czech i Słowacji. W nagrodę legniczanie otrzymali statuetkę "Złamanego szlabanu".
„Komedia obozowa” jest opartą na faktach opowieścią brytyjskiego dramatopisarza Roya Kifta o kabarecie, który działał podczas wojny w getcie dla Żydów w Theresienstadt (Terezin) na terenie Protektoratu Czech i Moraw. Tragiczna historia została ujęta w konwencji przedwojennego kabaretu, pełnego muzyki i piosenek. „Bohaterem jest wybitny niemiecki aktor i reżyser Kurt Gerron, ulubiony aktor Bertolda Brechta znany z filmu +Błękitny anioł+, w którym grał u boku Marleny Dietrich. W Terezinie został zmuszony do prowadzenia kabaretu +Karuzela+ oraz nakręcenia filmu dokumentującego, jak dobrze żyje się Żydom. Został zgładzony w Auschwitz” – podali organizatorzy festiwalu.
Terezin (podczas okupacji – Theresienstadt) jest niewielkim miastem w Republice Czeskiej. Podczas II wojny światowej tamtejsza twierdza stała się ośrodkiem represji. W części zwanej Małą Twierdzą powstało więzienie praskiego gestapo. W głównej twierdzy w listopadzie 1941 roku utworzono getto - obóz koncentracyjny dla Żydów.
Od powstania getta do jego wyzwolenia w maju 1945 roku Niemcy uwięzili w nim ponad 140 tysięcy Żydów z różnych krajów. W wyniku przepełnienia i katastrofalnych warunków sanitarnych zmarło w nim ponad 33 tysięcy osób. W 1943 roku Niemcy wywieźli z getta do obozów zagłady ponad 87 tys. Żydów. Wojnę przeżyło niespełna 4 tys. więzionych w Theresienstadt.
Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji, które zorganizowało go wspólnie z czeskocieszyńskim Domem Dzieci i Młodzieży oraz stowarzyszeniem obywatelskim „Edukacja, Talent, Kultura”.
SPCzS powstała w połowie lat 80. Jej twórcy organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 roku działacze SPCzS – Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy", ale została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE. (PAP)
szf/ abe/