Instalacje i projekty artystyczne wkomponowane w naturalne środowisko przyrody i krajobrazu Podlaskiego Przełomu Bugu powstaną podczas 7. Festiwalu Land Art. Wezmą w nim udział artyści m.in. z Polski, Ukrainy, Włoch, Nowej Zelandii.
Artystyczne projekty i instalacje będą powstawać sukcesywnie od czwartku, przez 10 dni, a wernisaż prac odbędzie się 15 lipca w miejscowości Stary Bubel, przy granicy polsko-białoruskiej.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest "droga". „Każdy artysta interpretuje sobie to hasło wedle własnego uznania. Droga rozumiana może być i dosłownie, i w przenośni” - powiedział organizator festiwalu, znany lubelski twórca landartów, performer, artysta plastyk Jarosław Koziara. Zaznaczył, że galeria landartów powstałych podczas festiwalu będzie urządzona właśnie wzdłuż drogi w Starym Bublu.
Festiwal odbywa się na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Weźmie w nim udział 20 artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuk wizualnych, takich jak: sztuka ziemi, film, fotografia, instalacja, performers. W tegorocznej edycji swoje prace zaprezentują m.in. Robert Kuśmirowski, Donald Buglass (Nowa Zelandia), Sergij Radkiewicz (Ukraina), Lorenzo Palmerii (Włochy), Jarosław Koziara, Tomasz Sikora.
Podczas festiwalu, na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim zaplanowano pokaz pracy niemieckiego artysty Ralfa Witthausa, który w swojej twórczości łączy rysunek, rzeźbę, performance, architekturę krajobrazu; słynie z niekonwencjonalnych, wielkoformatowych obrazów wykonywanych przy użyciu kosiarek. Podczas festiwalu można będzie też obejrzeć wystawę rysunków Mariusza Tarkawiana. Widowisko obrzędowe „Noc świętojańska” zaprezentuje Teatr Obrzędowy Czeladońka ze wsi Lubenka (Lubelskie).
Festiwal zakończy 15 lipca wernisaż, który odbędzie się w formie spaceru razem z artystami – twórcami instalacji. Towarzyszyć mu będą koncerty. W kościele w Starym Bublu wystąpią Michaił Balog i Chór Muzyki Dawnej ze Lwowa, którzy wykonują bizantyjską muzykę kościelną w jazzowej aranżacji z towarzyszeniem chóru gregoriańskiego. Natomiast na łące przy XIX-wiecznym Dworku Łukowiska zagra folkowy zespół Drewutnia.
Lubelski Land Art Festiwal organizowany jest w miejscach oddalonych od centrów gospodarczych i kulturalnych, na terenach cennych przyrodniczo i turystycznie, co ma m.in. skłonić publiczność do refleksji nad relacją między człowiekiem i naturą. Obecna i dwie poprzednie edycje festiwalu zorganizowano na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Wcześniej festiwal odbywał się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w okolicach Kazimierza Dolnego.
Organizatorami festiwalu są Fundacja Latająca Ryba i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Festiwal uzyskał też wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
ren/ itm/