Artysta sztuk wizualnych Łukasz Jastrubczak został zwycięzcą szóstej edycji konkursu „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”. Laureat otrzymał 15 tysięcy euro.
Jak poinformowała przewodnicząca jury konkursu Anda Rottenberg podczas środowej uroczystości w Zachęcie, artysta został doceniony za podejmowanie "ryzyka eksperymentowania", za "samodzielne podejście" do aktualnych technologii, swobodę, efemeryczność i wrażliwość.
Jastrubczak (1984) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie oraz Liverpoolu. Na wystawie konkursowej prezentowanej w Zachęcie można zobaczyć film „Perspektywa porażki” — pełną absurdu opowieść, której akcja rozgrywa się we współczesnej Florencji i w Krakowie. Laureat szóstej edycji konkursu „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank” otrzymał 15 tys. euro.
„Spojrzenia” to wyróżnienie w dla artystów poniżej 36 roku życia, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat w szczególny sposób zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie artystycznej.
Nagrodę dodatkową – trzymiesięczny pobyt studyjny w Villa Romana we Florencji przyznano Karolinie Bregule. Breguła (1979) ukończyła szkołę fotograficzną GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejską Akademię Fotografii w Warszawie oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; jest doktorantką tej uczelni. Autorka fotografii, wideo oraz akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej.
Pozostali artyści nominowani w tegorocznej edycji „Spojrzeń”, których prace można oglądać obecnie na wystawie w Zachęcie, to: Tymek Borowski, Piotr Bosacki i Agnieszka Polska. To młodzi, ale uznani już twórcy, którzy prezentowali swoje dokonania na wystawach w kraju i za granicą. Borowski po debiucie malarskim zwrócił się ku animacji, interaktywnym projektom cyfrowym i ilustracji. Twórczość Bosackiego skupia w sobie jego dwie pasje — tworzenie muzyki oraz prac wizualnych. Ostatnia z finalistek konkursu „Spojrzenia“, Agnieszka Polska, w 2012 roku nominowana do prestiżowej Future Generation Art Prize, tworzy animacje, wideo i fotografie.
Prace piątki finalistów konkursu można oglądać w Zachęcie do 17 listopada.
„Spojrzenia” to wyróżnienie w dla artystów poniżej 36 roku życia, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat w szczególny sposób zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie artystycznej. Konkurs organizują wspólnie Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska S.A. i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.
Jednym z laureatów poprzednich edycji konkursu był Konrad Smoleński, który reprezentuje w tym roku Polskę na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Paulina Ołowska, uczestniczka pierwszej edycji konkursu, otworzyła właśnie wystawę indywidualną w Stedelijk Museum w Amsterdamie, a konkurujący z nią wówczas Paweł Althamer jest dziś stałym gościem najbardziej prestiżowych muzeów i galerii na świecie, jak MoMA w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie.
Konkurs patronatem objął minister kultury Bogdan Zdrojewski. (PAP)
agz/ abe/