Spektakl inspirowany prawdziwą historią weterana wojennego z Iraku, ukrywającego się w Tatrach, to pierwsza propozycja nowego sezonu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premiera "Misji" Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak odbędzie się w sobotę.
Pierwowzorem postaci głównego bohatera spektaklu jest "człowiek z gór", czyli Włodzimierz N., który służył na misjach poza granicami kraju, w Iraku, Jemenie, Libanie. Był on członkiem specjalnej jednostki wojskowej, której celem było rozpracowywanie przeciwnika i werbowanie agentów.
W czerwcu 2011 r. wyjechał z domu, mówiąc, że jedzie za granicę, ale nie powiedział dokładnie, dokąd. Rodzinie powiedział, że nie będzie się kontaktował, więc ta nie niepokoiła się jego długą nieobecnością i milczeniem. W lutym 2012 pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego znalazł go w pasterskim szałasie w Tatrach. Miał liczne odmrożenia i objawy stresu pobojowego.
Jak zaznaczył podczas konferencji autor "Misji" Michał Buszewicz nie jest to jednak spektakl dokumentalny. Historia tzw. "człowieka z gór" stała się jedynie punktem wyjścia do napisania tekstu spektaklu. Jak dodał, w pewnym momencie ta historia stała się bardzo popularna, szukano jakiś krewnych i znajomych odnalezionego w górach niewiadomego pochodzenia człowieka.
Pierwowzorem postaci głównego bohatera spektaklu jest "człowiek z gór", czyli Włodzimierz N., który służył na misjach poza granicami kraju, w Iraku, Jemenie, Libanie. Był on członkiem specjalnej jednostki wojskowej, której celem było rozpracowywanie przeciwnika i werbowanie agentów.
"Do ludzi, którzy mu pomogli mówił po arabsku. Tym bardziej nie wiadomo było skąd się wziął i kim jest i właśnie ta historia mnie bardzo mocno zainspirowała; postanowiłem odpowiedzieć sobie na pytanie, co takim człowiekiem kieruje, że postanawia uciec w zupełnie inną rzeczywistość" - powiedział Buszewicz.
Jak dodał spektakl jest fantazją na temat wyboru tego człowieka, jego motywacji i potrzeb.
"W spektaklu pojawia się trzech Włodzimierzy, każdy z nich przedstawia inną historię o tym człowieku, a to na stwierdzenie, że nie ma o nim jednej prawdy. W każdą z tych trzech wersji bardzo chcemy uwierzyć. Każda powinna nas dotknąć, wstrząsnąć albo wzbudzić po prostu wstręt - taki jest nasz cel rozdzielenia roli na trzech aktorów" - powiedziała podczas konferencji reżyserka "Misji" Ewelina Marciniak.
Na scenie pojawią się aktorzy kieleckiego teatru: Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Edward Janaszek, Dagna Dywicka, Joanna Kasperek oraz debiutujący na kieleckiej scenie Wiktoria Kulaszewska i Michał Wanio.
Autorem muzyki do premiery jest kontrabasista Marcin Nenko. Scenografię przygotowała Marzena Czarniecka.
Michał Buszewicz (ur. 1986) jest studentem specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST i absolwentem specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ. Jest autorem m.in. tekstu "Zbrodnia" realizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Tekst "Misja. Wojny, od których uciekłem" znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012, a następnie był prezentowany w Moskwie w ramach czytań polskich dramatów w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda. Buszewicz stale współpracuje jako dramaturg z Eweliną Marciniak.
Ewelina Marciniak (ur. 1984) jest studentką V roku reżyserii w krakowskiej PWST i absolwentką dramatologii i europeistyki UJ. Była nagradzana za reżyserię, m.in. za „Zbrodnię” Michała Buszewicza na XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W czerwcu 2012 została wybrana Talentem „Trójki” w kategorii Teatr. W roku 2011 i 2012 koordynowała projekt i prowadziła zajęcia w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego. (PAP)
kps/ abe/