Interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego to nowy projekt realizowany przez IAM w wirtualnej przestrzeni - przekazało MKiDN. Ogród rozkwitnie 23 listopada - w dzień urodzin kompozytora, ale już od środy online dostępna jest zapowiedź projektu.
Na stronie Ministerstwa Kultury napisano, że Elżbieta Penderecka, żona zmarłego kompozytora, "z radością przyjęła pomysł Instytutu Adama Mickiewicza mający na celu uhonorowanie dorobku jej męża".
"Jego muzyka jest wieczna, a poprzez Ogród Pendereckiego ludzie z różnych krajów wciąż będą mogli inspirować się jego wkładem dla świata" – podkreśliła.
Odnosząc się do pomysłu projektu p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, przypomniała, że ogród był jedną z największych pasji Pendereckiego. "Tym projektem składamy mu hołd jako kompozytorowi i wielkiemu humaniście" - mówiła. Zaznaczyła również, że Ogród nie będzie kolejną bazą wiedzy.
Jak wyjaśniła, PendereckisGarden.pl ma być "wirtualną przestrzenią spędzania czasu wolnego, w której odwiedzający Ogród nie tylko poszerzą swoją wiedzę o polskim kompozytorze, ale też będą mogli zagrać w muzyczne memory, skomponować własny mini-utwór, czy – siedząc pod wirtualnym drzewem – posłuchać koncertu muzyki na żywo".
W komunikacie MKiDN wskazano, że "Ogród Pendereckiego w pełni ukaże różnorodność spuścizny kompozytora". "Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza" - podkreślono.
Dodano, że "nowe krótkie utwory – dźwiękowe, wizualne i audiowizualne – pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia". "Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej" - podał resort.
Udział w projekcie potwierdzili związani z Pendereckim polscy muzycy, wśród nich m.in. Skalpel, Piotr Orzechowski "Pianohooligan", Paweł Romańczuk, Hania Rani, czy Robert Piotrowicz.
MKiDN przekazało, że "Ogród Pendereckiego od 20 maja promowany jest przez dźwiękową grą typu memory (www.MemoryPenderecki.pl), w której internauta łączy w pary fragmenty utworów Mistrza. Zapowiedź Ogrodu Pendereckiego dostępna jest na stronie www.PendereckisGarden.pl".
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2022.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w swoim domu w gronie najbliższych. Miał 86 lat. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/