Projekt zatytułowany"Razem tworzymy historię" rozpoczęło muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Placówka poszukuje pamiątek i relacji związanych z jej początkami i dziejami.
"W 2013 r. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy obchodzi jubileusz 90-lecia. Z tej okazji organizujemy projekt społeczny pt. +Razem tworzymy historię. Historia bydgoszczan - historia Muzeum+, którego celem jest dialog z bydgoszczanami na temat przeszłości muzeum, miasta oraz ich samych" - podkreślił dyrektor placówki dr Michał Woźniak.
Finałem projektu będzie nowatorska wystawa, planowana na maj 2013 roku, którą współtworzyć będą sami mieszkańcy miasta. Muzeum apeluje o przynoszenie pamiątek oraz dzielenie się wspomnieniami i refleksjami związanymi z historią placówki.
Utworzone w Bydgoszczy muzeum związane jest z powrotem miasta do Polski w 1920 r. Na potrzeby tworzącej się placówki magistrat przeznaczył budynek byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku, a 5 sierpnia 1923 r., nastąpiło formalne otwarcie nowego Muzeum Miejskiego, którego pierwszym dyrektorem został mianowany ks. Jan Klein.
"Działania te pokażą, jak mocno historia indywidualna poszczególnych mieszkańców miasta nad Brdą splatała się z dziejami naszej instytucji. Zgromadzone przedmioty, informacje, wypowiedzi, wspomnienia i spostrzeżenia posłużą do stworzenia obrazu muzeum i jego roli społecznej w zmieniającej się - w ciągu ostatnich 90 lat - rzeczywistości" - napisano w apelu skierowanym do mieszkańców Bydgoszczy.
Muzealnicy liczą, na pozyskanie zarówno materialnych pamiątek - zdjęć, katalogów, biletów wstępu czy ulotek reklamowych, jak i osobistych wypowiedzi. Poszukiwane są nagrania audio i wideo wspomnień wiążących się w jakikolwiek sposób z muzeum, ale także historią samej Bydgoszczy w ciągu ostatnich 90 lat.
Pracownicy muzeum są gotowi osobiście dotrzeć do zainteresowanych akcją osób, by nagrać ich wypowiedzi. Nagrania można także przesyłać do placówki w formie elektronicznej.
Utworzone w Bydgoszczy muzeum związane jest z powrotem miasta do Polski w 1920 roku. Na potrzeby tworzącej się placówki magistrat przeznaczył budynek byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku, a 5 sierpnia 1923 r., nastąpiło formalne otwarcie nowego Muzeum Miejskiego, którego pierwszym dyrektorem został mianowany ks. Jan Klein.
Nowopowstałe Muzeum Miejskie nie posiadało bogatych zbiorów, były to przede wszystkim zabytki z zakresu archeologii, historii, numizmatyki i etnografii. Z prośbą o zasilenie kolekcji władze zwróciły się do wielu osób, rozpoczęto również poszukiwanie pamiątek cechowych.
W zbiorach muzeum brakowało przede wszystkim dzieł sztuki, więc z inicjatywy prezydenta miasta Bernarda Śliwińskiego, kupiono pierwsze dzieła do tworzonej galerii obrazów. Poszukując śladów rodzimej twórczości rozpoczęto tworzenie kolekcji prac bydgoszczanina, Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego.
8 kwietnia 1937 roku wdowa po Leonie Wyczółkowskim przekazała do Muzeum Miejskiego - zgodnie z wolą artysty - zbiór jego prac: obrazów olejnych, akwarel, pasteli, rysunków i grafik oraz pamiątek osobistych, wyposażenia pracowni i mebli oraz odznaczenia. Łącznie było to 942 pozycji.
Niemal równocześnie z tym wielkim darem kolekcję swych rzeźb ofiarował Konstanty Laszczka. Po wojnie zbiory wzbogaciła m.in. gromadzona systematycznie kolekcja współczesnego malarstwa polskiego, jedna z najbogatszych obecnie w kraju. (PAP)
olz/ drag/