Jonny Greenwood z Radiohead, Beth Gibbons z Portishead i Bryce Dessner z The National wystąpią 29 listopada w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Muzycy zinterpretują utwory Witolda Lutosławskiego, Henryka Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Sobotni koncert w Teatrze Wielkim składać się będzie z dwóch części: w pierwszej, publiczność wysłucha kompozycji "Polymorphia" Krzysztofa Pendereckiego, "Muzyka żałobna" Witolda Lutosławskiego oraz utworów Jonny'ego Greenwooda i Bryce'a Dessnera. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyrygować będzie Penderecki oraz Bassem Akiki. W drugiej części wystąpi Beth Gibbons, wraz z Orkiestą pod batutą Pendereckiego.
Bryce Dessner znany jest publiczności jako członek grup The National i Clogs. Na swoim koncie ma utwory pisane m.in. na zamówienie Kronos Quartet, z okazji 75. rocznicy urodzin kompozytora Steva Reicha, u boku którego wystąpił także podczas Manchester International Festival; współpracował też z Jonnym Greenwoodem w ramach Holland Festival. Jest także założycielem odbywającego się corocznie od 2006 roku w mieście Cincinnati w stanie Ohio MusicNOW Festival, który gości przedstawicieli rozmaitych nurtów muzyki współczesnej z całego świata.
Gitarzysta indie-rockowego The National zaprezentuje kompozycję "Reponse Lutosławski" - wariację na temat twórczości Witolda Lutosławskiego.
Koncert składać się będzie z dwóch części: w pierwszej, publiczność wysłucha kompozycji "Polymorphia" Krzysztofa Pendereckiego, "Muzyka żałobna" Witolda Lutosławskiego oraz utworów Jonny'ego Greenwooda i Bryce'a Dessnera. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyrygować będzie Penderecki oraz Bassem Akiki. W drugiej części wystąpi Beth Gibbons, wraz z Orkiestą pod batutą Pendereckiego.
Publiczność wysłucha także wykonania kompozycji "48 Responses to Polymorphia" Jonny'ego Greenwooda, gitarzysty angielskiego zespołu Radiohead,jednej z najważniejszych grup alternatywnego rocka. Po raz pierwszy utwór został wykonany w 2011 r. podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu a także festiwalu Contemporanea Rassegna di musica nuova we włoskim Arco. Projekt zaprezentowano też w słynnym londyńskim Barbican Hall oraz podczas Open'er Festivalu w 2012 r. w Gdyni.
„Cieszę się, że spotkałem Jonny’ego, ponieważ zaznajomił z moją muzyką także tych ludzi, którzy nigdy nie byli na moim koncercie. A koncertu w Gdyni wysłuchało aż 50 tys. młodych ludzi. Pewnie przyszli tam bardziej dla Greenwooda niż dla mnie, tym niemniej – wysłuchali też mojej muzyki” – oceniał Penderecki.
Greenwood nominalnie jest gitarzystą, gra jednak także na skrzypcach, banjo, klawiszach, perkusji, flecie oraz syntezatorach. Poza działalnością w Radiohead - z którą nagrał osiem płyt, komponuje muzykę do filmów - m.in. oscarowego "Aż poleje się krew" (2007) oraz "Mistrza" (2012), w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Zajmuje 60. miejsce na liście "100 gitarzystów wszech czasów" magazynu "Rolling Stone".
Awangardowe kompozycje z lat 60. Pendereckiego i wariacje na ich temat Greenwooda zostały wydane na wspólnej płycie "Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood" (2012). W albumie znalazły się dwa utwory polskiego kompozytora - "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Polymorphia" - oraz dwa utwory brytyjskiego gitarzysty: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia".
W drugiej części koncertu partię solową kompozycji "III Symfonia op. 36. Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego wykona wokalistka Beth Gibbons. Orkiestrę poprowadzi Krzysztof Penderecki.
Gibbons jest znana jako wokalistka brytyjskiej grupy trip-hopowej Portishead. Debiutancki album Portishead ukazał się w 1994 r. pod tytułem "Dummy" i okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Zespół wydał jeszcze dwa krążki - "Portishead" (1997) i "Third" (2008). Nie powtórzyły one sukcesu debiutanckiego krążka, jednak potwierdziły pozycję Portishead jako jednej z najważniejszych formacji trip-hopowych, obok Massive Attack.
Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
pj/ pz/