Nawet milion osób w 100 miejscowościach w Polsce może wziąć udział w tegorocznej Nocy Muzeów. W Warszawie swoje gmachy otworzą 204 placówki - głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.
Noc Muzeów obchodzona jest w Polsce od 2003 roku. Z roku na rok w darmowym nocnym zwiedzaniu uczestniczy coraz więcej osób. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się z 19 na 20 maja, a w Krakowie - z 18 na 19 maja.
Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Piotr Majewski mówił na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że Noc Muzeów jest świetnym sposobem, aby popularyzować muzealne zbiory. "To także ogromna okazja, aby zobaczyć to, czego na co dzień nie można obejrzeć - muzealne magazyny czy pracownie, miejsca na co dzień ukryte" - zauważył.
W roku ubiegłym, w samej Warszawie placówki odwiedziło około 250 tys. zwiedzających. "Szacujemy, z pewną ostrożnością, że w tym roku - w skali kraju, będziemy mogli doliczyć się miliona osób" - ocenił Majewski.
Najwięcej placówek otworzy się w Warszawie, ale - jak zwrócił uwagę Majewski - aktualnie nie ma żadnego dużego polskiego miasta, które nie bierze udziału w Nocy Muzeów. W Łodzi na gości czekać będzie ok. 30 instytucji, we Wrocławiu - ponad 40. W Poznaniu otwarte będą m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego, w Krakowie na godzinę przed oficjalnym otwarciem nocy sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjedzie na Rynek Główny kolumna ponad 20 zabytkowych pojazdów, które następnie pojadą przed MOCAK.
W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie będzie patronować Bolesław Prus określany jako najbardziej warszawski pisarz; autor "Lalki" w powieści uwiecznił XIX-wieczną Warszawę. W tym rok przypada stulecie jego śmierci.
Wyjątkowa Noc Muzeów zapowiada się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po roku przygotowań muzeum otwiera się dla zwiedzających w 150. rocznicę istnienia. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz obrazów zaginionych podczas II wojny światowej i odzyskanych oraz poddanych konserwacji w ostatnim czasie. Pokazane zostaną m.in. "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.
Podczas Nocy Muzeów odbędzie się wirtualna prezentacja dzieł tzw. Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury. Pokazy odbędą się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie. Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego prezentacje są specyficzną akcją edukacyjną, która ma na celu uświadomienie ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła.
Odbędzie się też wirtualna prezentacja dzieł tzw. Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury. Pokazy odbędą się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w środę, że prezentacje są specyficzną akcją edukacyjną, która ma na celu uświadomienie ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła.
"W tym roku postanowiliśmy pokazać nie tylko obiekty, których miejsca przechowywania do tej pory nie znamy, ale również część tych dzieł, co do których zgłosiliśmy już roszczenia, wnioski restytucyjne, a także te, które ostatnio udało nam się odzyskać" - zapowiedział dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w resorcie kultury Jacek Miler.
W Warszawie otwarte będą m.in. Muzeum Fryderyka Chopina, Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Spotkań z Historią, Galeria Kordegarda, Muzeum Historii Polski (w tymczasowej siedzibie na ul. Senatorskiej), Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Teatralne, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.
W Nocy Muzeów debiutuje w tym roku MSW - ministerstwo po raz pierwszy w swojej historii zaprasza do swego budynku publiczność. Jak zapowiadają jego pracownicy, podczas Nocy Muzeów można będzie zobaczyć, co ze swojego okna widział Czesław Kiszczak i gdzie odbywały się narady kierownictwa MSW w stanie wojennym. (PAP)
agz/ ls/