Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpoczęło działalność w nowej siedzibie - odnowionej, zabytkowej kamienicy położonej w centrum miasta. Placówka udostępniła zwiedzającym nowe ekspozycje stałe poświęcone historii, kulturze i sztuce Sądecczyzny.
Urządzenie nowej siedziby głównej muzeum było konieczne, bowiem w 2015 r. placówka opuściła swoją dotychczasową siedzibę w synagodze, która wróciła do gminy żydowskiej.
Na nową siedzibę muzeum została wytypowana zabytkowa kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 56, wcześniej pełniąca funkcję bankową. Jej gruntowna modernizacja i adaptacja do potrzeb wystawienniczych była możliwa dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość całego projektu wyniosła ponad 4 mln zł, w tym blisko 1 mln zł stanowiło dofinansowanie z funduszy europejskich.
Budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 wzniesiono w roku 1912 dla Banku Austro-Węgierskiego wg planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek, elegancki gmach przetrwał próbę czasu i został wpisany na listę zabytków. Podlega więc ochronie i zgodnie z przepisami konserwatorskimi został wyremontowany.
Według przedstawiciela placówki, budynek zainspirował muzealników do stworzenia ekspozycji nawiązujących do okresu, w którym został wzniesiony. Dziejom Nowego Sącza w okresie od autonomii galicyjskiej do zakończenia II wojny światowej poświęcona jest jedna z nowych wystaw stałych. Prezentowane są m.in.: druki ulotne i okolicznościowe, w tym afisze z 1918 r. oraz z okresu międzywojennego i II wojny światowej, mundury oficerów 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaki i odznaczenia legionowe oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także pamiątki po sądeczaninie gen. Bronisławie Pierackim.
Część ekspozycji opowiada o sądeckiej architekturze i jej twórcach. W oddzielnym salonie urządzono galerię obrazów i pracownię wybitnego sądeckiego malarza, portrecisty Bolesława Barbackiego.
W piwnicach znajdują się magazyny dzieł sztuki i rzemiosła, w skarbcu, gdzie bankowcy trzymali pieniądze i wartościowe depozyty, są przechowywane dokumenty i inne cenne muzealia. Parter budynku przeznaczono na biura, a piętro przygotowano do funkcji wystawienniczej.
W największej sali z eleganckimi kolumnami zastosowano przesuwne ekspozytory i specjalne systemy do mocowania obrazów, co pozwoli na swobodne tworzenie układów aranżacyjnych. Oprócz wystaw będą tam organizowane koncerty, sympozja i spotkania autorskie.
Według Ślusarka pierwszym sprawdzianem dla tego reprezentacyjnego salonu będzie wystawa prac Jacka i Rafała Malczewskich, przygotowana specjalnie na inaugurację działalności muzealnej w Gmachu Głównym.
W ramach promocji nowego muzeum do 6 maja tego roku wstęp na wszystkie ekspozycje będzie bezpłatny.
Działania związane z pozyskaniem odpowiedniego gmachu, pozwalającego w jednym miejscu przedstawić większość zbiorów dotyczących dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny trwały od 2015 r., kiedy Muzeum Okręgowe wyprowadziło się z XVIII-wiecznej synagogi, którą zajmowało od ponad 50 lat. Świątynia jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Przywrócona została do celów religijnych. (PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ je/