Muzeum Tatrzańskie wzbogaciło swoją kolekcję dzieł sztuki o obraz Leona Wyczółkowskiego „Limba w Tatrach” inspirowany sztuką japońską. Dzieło można oglądać od piątku do 7 stycznia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy zakopiańskich Krupówkach.
Obraz zostały zakupiony dzięki dofinansowaniu ministra kultury za 47 tys. zł w domu aukcyjnym i pochodzi z prywatnej kolekcji.
„Bardzo się cieszymy, że obraz znalazł się w naszej kolekcji, w której mamy już dzieła Wyczółkowskiego, ale są to głównie grafiki. Wyczółkowski jest bardzo znany ze swoich tatrzańskich pejzaży, które na rynku dzieł sztuki nie często można znaleźć, a jeżeli już są, to osiągają duże ceny” – mówiła Helena Pitoń z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.
Leon Wyczółkowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pejzażystów tatrzańskich. Nowo nabyty obraz został namalowany w 1917 r. i przedstawia limbę znad Morskiego Oka na tle górskich szczytów. Obraz wykonany jest techniką akwarelową połączoną z kredką litograficzną.
W 1917 r. Leon Wyczółkowski przebywał w Zakopanem, skąd odbywał wyprawy w Tatry w poszukiwaniu inspiracji. Najczęściej udawała się nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Wówczas powstało wiele prac o tematyce tatrzańskiej w różnych, zazwyczaj mieszanych technikach.
Jak wyjaśniła Pitoń, Wyczółkowski inspirował się sztuką japońską i właśnie te wpływy można odnaleźć w nowym nabytku Muzeum Tatrzańskiego. Wyczółkowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego japonizmu obok Olgi Bozańskiej, Józefa Pankiewicza, Juliana Fałata czy Stanisława Wyspiańskiego.
Malarz i grafik Leon Wyczółkowski (1852-1936) tworzył przez blisko sześćdziesiąt lat. Pozostawił kilka tysięcy dzieł o wszechstronnej tematyce. Cechą charakterystyczną jego indywidualności były nieustanne poszukiwania własnych i ciągle nowych środków ekspresji. Istotną treścią jego malarstwa były kolor i światło.(PAP)
Autor: Szymon Bafia
Edytor: Agata Zbieg
szb/ agz/