Spektakle teatralne, w tym także dla dzieci, musical, koncerty muzyki różnych gatunków, wystawa fotografii wypełnią zimową edycję Zamkowych Teatraliów, które rozpoczną się w czwartek na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Impreza odbywa się zawsze na przełomie roku i jest podzielona na dwie edycje: jesienną i zimową. Pomysłodawczyni teatraliów Renata Nowakowska, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, organizatora imprezy przypomniała, że założeniem Zamkowych Teatraliów, jest prezentacja różnych gatunków scenicznych.
„Przed nami zapowiadająca się bardzo interesująco świąteczno-karnawałowa część (teatraliów), która obfitować będzie w różne wydarzenia, ale każde na wysokim poziomie. Wierzymy, że różnorodność repertuarowa zachęci do uczestnictwa młodszych i starszych, miłośników słowa i dźwięków, wielbicieli jazzu i musicalu” – zachęcała Nowakowska.
W programie zimowej edycji teatraliów, która potrwa do 25 lutego, znajdzie się dziesięć wydarzeń. Imprezę otworzy w czwartkowy wieczór koncert wybitnej polskiej piosenkarki jazzowej i estradowej Hanny Banaszak z zespołem. W jej wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. jazzowych i rozrywkowych interpretacji najpiękniejszych kolęd, pastorałek.
Gratką dla wielbicieli Leonarda Cohena i Lory Szafran będzie koncert, w czasie którego ta uznawana za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych zaprezentuje utwory nieżyjącego już artysty Leonarda Cohena. Jej album „Sekrety Życia według Leonarda Cohena” jest – jak zachęcają organizatorzy imprezy - bardzo osobistym spojrzeniem artystki na twórczość tego kanadyjskiego barda.
Wielbicieli jazzu ucieszy też na pewno koncert, w którym wystąpią razem amerykański pianista i wokalista Stanley Breckenridge oraz grająca mieszankę swingu i bluesa Jazz Band Ball Orchestra.
W programie imprezy znajdzie się też muzyka rockowa; przed przemyską publicznością wystąpi ostatni wokalista legendarnej grupy Genesis - Ray Wilson. Podczas koncertu na Zamku Kazimierzowskim wykona największe przeboje zespołu, w tym także uznawane za kultowe utwory Phila Collinsa, a także znane wszystkim covery oraz utwory z najnowszej swojej płyty.
Wśród propozycji muzycznych znajdzie się też występ trzech tenorów: Voytka Soko, Mikołaja Adamczaka i Miłosza Gałaja, którzy zaproszą publiczność na karnawałowy koncert musicalowych, filmowych oraz operowych utworów w lekkich aranżacjach. „Kiedy wchodzą razem na scenę, dzieje się magia” – napisano o tenorach w programie teatraliów.
Dla miłośników muzyki musicalowej przygotowano jeszcze jedną atrakcję – musical poświęcony Eugeniuszowi Bodo, w którym, w roli głównej, wystąpi Dariusz Kordek. Organizatorzy zapewniają, że to wyjątkowy musical i nietuzinkowe spojrzenie na życiorys największej gwiazdy kina i teatru okresu międzywojennego.
„Spektakl ujęty w nietypową formę. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20. i 30., pełną piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań, a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów z całą paletą charakterystycznych gestów, słów i układów choreograficznych” – można przeczytać w programie.
W świat barwnych strojów i makijaży przeniesie widzów też wystawa fotografii Mariusza Barana „##BEAUTY”, pokazująca, że świat fotomodelingu może być odmianą sztuki, której wernisaż odbędzie się w czasie teatraliów. Na trzydziestu zdjęciach, będzie można zobaczyć artystycznie wystylizowane i umalowane „matrony, caryce, księżniczki”, które „intrygują, hipnotyzują i uwodzą kolorami”. Dodatkową atrakcją wernisażu będzie pokaz na żywo sztuki wizażu i makijażu.
Natomiast wśród propozycji teatralnych znajdzie się monodram „Szkoła żon”. To jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, w której będzie można podziwiać wybitnego aktora Andrzeja Seweryna.
Nie zabraknie też propozycji dla młodszych widzów. Z myślą o maluchach przemyski Teatr S.A.N. przygotował spektakl „Jaś, Małgosia i…”. To oparta na motywach bajki braci Grimm, opowieść o właścicielu cukierni, który marzy o rodzinnym cieple, a spotkanie z klientką przenosi go do czasów dzieciństwa. W czasie teatraliów odbędzie się premiera przedstawienia.
Z kolei propozycją szczególnie dla młodzieży będzie pełen humoru spektakl Izabeli Degórskiej „Żabula”, przygotowany przez najstarszy stały amatorski teatr w Europie – przemyskie „Fredreum”, liczący 148 lat. Spektakl 25 lutego zakończy zimową edycję Zamkowych Teatraliów.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ agz/