Kultura i sztuka po 1989 roku

26.10.2017

Odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce narodzin Andrzeja Wajdy

Tablicę upamiętniającą miejsce narodzin Andrzeja Wajdy odsłonięto w czwartek w Suwałkach (Podlaskie). Wajda jest honorowym obywatelem Suwałk. Na uroczystość przyjechała żona zmarłego reżysera Krystyna Zachwatowicz.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. 8 lat mieszkał z rodzicami w budynku koszarowym, gdyż jego ojciec Jakub był porucznikiem, a potem kapitanem w 41. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Potem wyprowadzili się do Radomia.

Jak powiedział podczas uroczystości prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, ponad rok temu podczas ostatniej wizyty w Suwałkach Andrzej Wajda odwiedził mieszkanie, w którym się urodził i wychował.

„Powinniśmy pielęgnować i dbać o pamięć takich wspaniałych artystów jak Andrzej Wajda, który należał do czołówki kina światowego. Dlatego postanowiliśmy upamiętnić tą tablicą osobę pana Andrzeja” - powiedział Renkiewicz. Dodał, że to miejsce symboliczne - obok budynku ma stanąć w przyszłym roku ławeczka Andrzeja Wajdy na specjalnie zbudowanej alejce.

„Tablica będzie wieczną pamiątką dla wszystkich mieszkańców Suwałk. Suwałki były bardzo bliskie Andrzejowi, chociaż spędził tu zaledwie dzieciństwo. I dla mnie jest to ważny dzień” - powiedziała Krystyna Zachwatowicz. Także przypomniała odwiedziny sprzed roku w mieszkaniu, gdzie urodził się Andrzej Wajda. Powiedziała, że ma pamiątkowe zdjęcia z tego wydarzenia.

Przyjaciel Andrzeja Wajdy, mieszkający na Suwalszczyźnie artysta Andrzej Strumiłło, przypomniał podczas uroczystości, że razem studiowali na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale Wajda ostatecznie wybrał film. „Film wydał mu się sztuką bardziej aktywną, bardziej skuteczną jeżeli chodzi o dialog społeczny” - powiedział Strumiłło. Zdaniem artysty, życiowe przesłanie Wajdy dotyczyło „wolności osoby ludzkiej i walki z tyranią, walki z przemocą”.

W czerwcu 2016 roku na zaproszenie władz Suwałk przyjechał obchodzić swoje 90. urodziny. Odsłonił wtedy okolicznościową tablicę w Suwalskim Ośrodku Kultury, na której znalazła się informacja o tym, że sala widowiskowo-teatralna w SOK nosi jego imię. Znajduje się na niej także autograf Andrzeja Wajdy, jego wizerunek oraz informacja, że urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach.

Andrzej Wajda w 1989 roku został senatorem RP z okręgu suwalskiego otrzymując ponad 105 tysięcy głosów. Artysta startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości filmowej. Zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski
edytor: Agata Zbieg


bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL