Ok. 100 zespołów folklorystycznych, w tym zagraniczne - z 17 krajów, wystąpi w 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 6 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał we wtorek bielski Regionalny Ośrodek Kultury.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. W ponad 50 koncertach wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Bielski Regionalny Ośrodek Kultury organizuje zwykle TKB w ostatnim tygodniu lipca. W tym roku jednak w tym okresie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. „Terminy się zbiegły, więc postanowiliśmy przesunąć rozpoczęcie 53. Tygodnia Kultury Beskidzkiej na 6 sierpnia. Potrwa on do 14 sierpnia” – powiedział dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Leszek Miłoszewski.
Szef ośrodka poinformował, że spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy. Publiczność zobaczy m.in. formacje z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, Czarnogóry, Węgier i Włoch. Będą także goście z odleglejszych rejonów świata, jak Egipt i Meksyk. Możliwy jest występ grupy z Wybrzeża Kości Słoniowej.
Organizatorzy zapraszając wykonawców kierują się autentyzmem w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów, ale także ich atrakcyjnością dla polskiego widza. „Stąd m.in. zawsze liczna jest grupa zespołów z Bałkanów, których żywiołowe występy są gorąco przyjmowane przez publiczność” – powiedział Miłoszewski.
Podczas imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 47. Festiwal Folkloru Górali Polskich (6-9 sierpnia). Publiczność zobaczy prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce.
10 sierpnia w Żywcu w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 27. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę reprezentowały będą trzy zespoły: „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy koło Łańcuta, „Mały Śląsk" z Radzionkowa oraz „Wierchy” z Milówki.
Prezentacjom będą tradycyjnie towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej (6-7 sierpnia) oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (13-14 sierpnia). Odbędzie się także 69. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (12-14 sierpnia). Jest to największa w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach. Niektóre z zespołów wystąpią również w koncercie w Bielsku-Białej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
szf/ agz/