„Piękną Helenę” francuskiego kompozytora Jacques'a Offenbacha będzie można w piątek po raz pierwszy zobaczyć na deskach Opery Krakowskiej. Przedstawienie wyreżyserował Rudolf Zioło.
Współczesną wersję libretta, według oryginału autorstwa Henriego Meilhaca i Ludovica Halevy’ego, napisał Krzysztof Czeczot, który akcję spektaklu przeniósł do demokratycznej Polski, a miejscem spotkania Parysa i Heleny uczynił letni kurort.
Dźwięk do przedstawienia przygotował Piotr Wajrak. Na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że muzyka „w sposób przewrotny” będzie towarzyszyła tekstowi. „Rzeczy ważne, poważne, straszne będziemy opisywali muzyką lekką, żartobliwą, stojącą w pewnej opozycji do treści, które słyszymy” – powiedział Wajrak.
Trzyaktową operetkę „Piękna Helena” Offenbach napisał w połowie XIX w. Światową prapremierę miała w grudniu 1864 r. w paryskim Theatre des Varietes. Zaskoczyła widzów odniesieniami do ówczesnych władców, m.in. do Napoleona III i jego żony Eugenii. Były to czasy cesarstwa francuskiego, a operetka wywołała skandal wśród publiczności. Jej popularność rosła z każdym dniem. Przedstawienie doczekało się setki chętnie oglądanych wystawień.
Jacques Offenbach urodził się w 1819 r. w Kolonii w rodzinie żydowskiej, zmarł w wieku 61 lat w Paryżu. Komponował przede wszystkim operetki, ale był też dyrygentem. Najbardziej znanym dziełem Offenbacha jest opera „Opowieści Hoffmanna” (1881), napisana według utworów niemieckiego pisarza Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna.
Rudolf Zioło – reżyser przedstawienia - urodził się w 1952 r. w Oleśnicy Śląskiej. Studiował filologię polską na UJ oraz reżyserię i dramat w Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii w Petersburgu. Realizował spektakle m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego w Starym Teatrze w Krakowie, w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Wystawił m.in. „Republikę marzeń”, „Sen nocy letniej”, „Biesy”, „Wesele”, „Dżumę”. (PAP)
bko/ laz/