Pokaz prasowy pierwszego odcinka serialu „Dewajtis”, superprodukcji TVP, odbył się w środę w warszawskim kinie Kultura. „Jest to opowieść o tym, że jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność” – powiedział na pokazie prezes TVP, Mateusz Matyszkowicz. Widzowie zobaczą film w niedzielę.
"Czym jest +Dewajtis+ wiemy z opowiadań naszych mam i babć, które miały tę książkę na swoich półkach i często po kilka razy czytały tę powieść Marii Rodziewiczówny" – powiedział na rozpoczęciu pokazu prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz. "W przypadku serialu tylko pozornie przenosimy do XIX wieku. Chociaż minęło ponad sto lat, inne są kostiumy i nie ma już dosłownie tego świata, który pokazuje serial i powieść +Dewajtis+, można popatrzeć na tę historię jako na opowieść o naszym kawałku Europy, o nas i naszych sąsiadach, ale przede wszystkim o tym, że jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność" – dodał. "O tym jest ta opowieść, i także o tym, jakie emocje to w nas wyzwala, jak nasze losy kręcą się często wokoło tego, co dziedziczone" – podkreślił prezes TVP.
"Niezwykłe jest to, jak powieść Marii Rodziewiczówny w rękach całego zespołu literackiego, pod opieką pani Ilony Łepkowskiej, stała się opowieścią dla widza tu i teraz, nie tracąc nic ze swego literackiego pierwowzoru" – podsumował Matyszkowicz.
W siedmiu odcinkach serialu TVP "Dewajtis" miłości, honor i zobowiązania rodzinne pokazane są na przykładzie losów zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe. Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się dodatkowo majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zesłanego na Sybir przyjaciela ojca, powstańca – magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostają wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia stają w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę.
Niemym świadkiem tych wydarzeń jest tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.
"Miłość jest uczuciem, które nie zmienia się przez lata. O tym, między innymi, jest ten film" – powiedziała PAP odtwórca głównej roli Karol Dziuba. "Grany przeze mnie bohater – Marek Czertwan – właśnie z tym się mierzy. Była to dla mnie wyjątkowa rola, po raz pierwszy miałem przyjemność wcielić się w tak dużą postać" – dodał. "Żyjemy w świecie, który jest bardzo szybki, przykładowo – mamy problem, zaglądamy do mediów społecznościowych i nagle ktoś odpowiada jak w pięciu krokach być szczęśliwym. To często powoduje, że ludzie czują się zagubieni. Serial pokazuje, że może czasami warto wytrwać w postanowieniach, zatrzymać się lub zwolnić, dotrzymywać danego słowa, nawet jeżeli jest to trudne" – opowiadał Dziuba. "Film jest też o honorze, ale pokazana jest jego dobra i zła strona" – dodał na koniec.
Magię XIX-wiecznej Żmudzi i klimat tamtych czasów będzie można poczuć dzięki zdjęciom kręconym na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Pałacu Glinków w Szczawinie oraz Parku Etnograficznego w Tokarni.
"Przy tworzeniu serialu przykładaliśmy ogromną wagę do kwestii historycznych, nawet do najdrobniejszych szczegółów: jak nakrywano do stołu, jak zachowywała się służba, jak wyglądały wnętrza. Wspomagali nas w tym konsultanci. Było to duże wyzwanie" – powiedział PAP reżyser serialu Filip Zylber. "Film opowiada o tym czym jest honor i to jest jego przekaz ponadczasowy" – dodał.
W serialu wystąpili: Karol Dziuba (Marek Czertwan), Michalina Olszańska (Irena Orwid), Mirosław Baka (Paweł Czertwan), Małgorzata Pieczyńska (Olga Czertwanowa), Jan Hrynkiewicz (Witold Czertwan), Anna Bielawska (Hanna Czertwan), Jakub Gąsowski (Clyde Marwitz), Maria Pakulnis (Aneta Czertwan), Tomasz Sapryk (Rymko Ragis), Marek Bukowski (Gerasimow), Grażyna Barszczewska (Janiszewska), Ada Szczepaniak (Marta Wojnat), Dawid Dziarkowski (Łukasz Gral), Wojciech Skibiński (Piotr Wojnat), Janusz Rafał Nowicki (Filemon), Jakub Guszkowski (Grenis), Wacław Warchoł (Kazimierz Orwid), Aleksander Machalica (Ksiądz Nerpalis), Elżbieta Trzaskoś (Julka), Michał Chorosiński (Ekonom), Marta Mazurek (Jadwisia), Katarzyna Zarychta (Justka) i inni.
Serial wyreżyserował Filip Zylber, scenariusz napisali Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek. Opiekę artystyczna sprawowała Ilona Łepkowska. Pozostali twórcy to: Piotr Śliskowski (zdjęcia), Jacek Mocny (scenografia), Elżbieta Radke (kostiumy). Muzykę do serialu skomponował Antoni Wojnar. Producentem serialu była Telewizja Polska.
Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany w programie 1 TVP w niedzielę 17 września o godz. 20:20.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ aszw/