Plenerowa wersja "Strasznego dworu" oraz koncert z największymi przebojami muzyki klasycznej będą kulminacyjną częścią obchodów 70-lecia Opery w Łodzi. Oba przygotowane przez Teatr Wielki w Łodzi wydarzenia – w piątek i sobotę – będzie można oglądać bezpłatnie na placu Dąbrowskiego.
Teatr Wielki w Łodzi to druga pod względem wielkości scena operowa w Polsce oraz jedna z większych na świecie. Historię przedstawień operowych i baletowych w Łodzi zapoczątkowała Opera Łódzka w 1954 r.
"W tym roku mija dokładnie 70 lat od chwili, kiedy pod kierownictwem Sabiny Nowickiej, Mieczysława Drobnera i prof. Władysława Raczkowskiego Opera Łódź wystawiła pierwszą operę w powojennej Łodzi. Nie mogło być inaczej, oczywiście był to +Straszny dwór+ Stanisława Moniuszki. Przez kolejne dziesięciolecia, najpierw w Teatrze im. Stefana Jaracza oraz w Teatrze Nowym w Łodzi, a potem już na własnej, wyczekanej scenie wystawiane były wspaniałe dzieła najznamienitszych kompozytorów z całego świata" – podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Główne obchody jubileuszu rozpoczną się w ten weekend i – jak podkreśliła dyrekcja placówki – plenerowe wydarzenia na znajdującym się przed gmachem teatru placu Dąbrowskiego będą podziękowaniem dla mieszkańców Łodzi oaz regionu, którzy przez te wszystkie lata są wiernymi widzami największej łódzkiej sceny.
"Chcemy świętować podwójnie, bo w piątek rozpoczniemy nowy sezon artystyczny oraz jubileuszowe obchody. Zainaugurujemy go plenerowym wykonaniem opery +Straszny dworu+. Będzie to wykonanie szczególnie, bo na scenie wśród grona solistów będą wszyscy etatowi pracownicy teatru, ale także - pod koniec opery - będzie można oklaskiwać naszych zasłużonych, wspaniałych artystów, którzy są już na emeryturze. Chcemy wspólnym śpiewem uświetnić to święto" – zaznaczył dyrektor ds. artystycznych Rafał Janiak, który jest kierownikiem muzycznym plenerowej wersji opery.
Z kolei w sobotę, również na placu Dąbrowskiego, odbędzie się koncert Gala Jubileuszowa z największymi przebojami muzyki klasycznej i nie tylko. Wśród wykonawców pojawią się artyści śpiewacy o randze międzynarodowej oraz wirtuozi instrumentaliści.
"Skoro skończymy poprzedni wieczór Mazurem ze +Strasznego dworu+, to sobotni wieczór rozpoczniemy Mazurem z +Halki+. To także bardzo ważna opera dla historii Teatru Wielkiego. Będą też dzieła Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Georgesa Bizeta i wielu innych fantastycznych kompozytorów operowych i baletowych. W koncercie udział wezmą nasi soliści, chór oraz orkiestra. Kierownictwo muzyczne będzie sprawowało zaś pięciu dyrygentów, związanych z łódzką sceną operową od lat. Świętujemy ten jubileusz razem, bo tę instytucję budowało wielu znakomitych artystów" – zapowiedział Janiak.
Oba koncerty rozpoczną się o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny. Zaplanowano również transmisję na żywo na portalu "Drzwi do kultury".
Opera Łódzka zainaugurowała swoją działalność artystyczną 18 października 1954 r. premierą "Strasznego dworu" pod batutą prof. Władysława Raczkowskiego - pianisty, organisty, chórmistrza i dyrygenta, który próby zespołu organizował na początku we własnym mieszkaniu. Początkowo nie miała swojej stałej siedziby, ale pasja i zaangażowanie dyrekcji i artystów pozwoliła na realizację przedstawień na scenach łódzkich teatrów dramatycznych – m.in. Jaracza i Nowego.
Na scenie Opery Łódzkiej swoje wielkie – często pierwsze – kreacje tworzyły późniejsze gwiazdy polskiej wokalistyki, artyści tej miary, co m.in. Delfina Ambroziak, Wera Kuźmińska, Zofia Rudnicka, Halina Romanowska, Stanisław Heimberger, Tadeusz Kopacki, Antoni Majak, Andrzej Saciuk, Romuald Spychalski, w reżyseriach m.in. Kazimierza Dejmka, Jerzego Merunowicza, Emila Chaberskiego, Ewy Bonackiej, Antoniego Majaka.
Następny rozdział opery w Łodzi rozpoczął się w 1967 r. wraz z przenosinami do własnego budynku przy placu Dąbrowskiego i zmianie nazwy na Teatr Wielki w Łodzi. Pierwszą premierą w nowym miejscu była "Halka" Stanisława Moniuszki.
Od początku działalności teatr przedstawił publiczności blisko 380 premier operowych i baletowych. Teatr Wielki w Łodzi jest także od ponad 55 lat organizatorem międzynarodowego festiwalu Łódzkich Spotkań Baletowych. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/