Polska po 1989 roku

30.04.2019

Podpisano umowę na przebudowę Państwowego Muzeum Archeologicznego

Modernizację północnego i wschodniego skrzydła, powiększenie przestrzeni wystawowej i przeniesienie biblioteki naukowej zakłada m.in. projekt modernizacji stołecznego Państwowego Muzeum Archeologicznego. We wtorek podpisano umowę na przebudowę placówki.

"Dzisiaj podpisujemy umowę na wykonanie pierwszej fazy modernizacji naszego muzeum, która obejmie północne skrzydło tzw. Cekhauz Wielki i skrzydło wschodnie. Ta modernizacja ma dla nas ogromne znaczenie i trzy podstawowe cele. Pierwszy to powiększenie powierzchni wystawowych - co jest sprawą kluczową dla każdego muzeum - mieszczących się w skrzydle północnym. Drugi to przeniesienie bardzo dużej, bogatej biblioteki naukowej liczącej ponad 70 tys. woluminów do skrzydła wschodniego tak, aby była ona dostępna dla czytelników niezależnie od godzin pracy muzeum - trochę poza jego wewnętrzną strukturą" - opowiadał dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński.

Trzecim ważnym elementem ma być renowacja dziedzińca. "Wspaniałego, drugiego co do wielkości dziedzińca świeckiego w Warszawie po Zamku Królewskim. Wynikiem tej renowacji będzie zmiana dostępu dla publiczności. Nie będziemy wchodzić na wystawy tak jak teraz wejściem od strony Parku Krasińskich, czyli niejako trochę +od tyłu+, ale wspaniałą bramą od ul. Długiej, poprzez dziedziniec, który zapewne będzie otwarty dla całej publiczności, do głównego skrzydła w części północnej budynku" - relacjonował dyrektor.

W wyniku modernizacji ma przede wszystkim zostać powiększona powierzchnia wystawowa, zarówno dla ekspozycji stałej, która ma się mieścić na pierwszym piętrze, jak i dla wystaw czasowych na parterze. "Będą też nowe pomieszczenia dydaktyczne zarówno na parterze, jak na zagospodarowanym poddaszu. Oczywiście będzie to przebudowa w pełnym znaczeniu tego słowa, zostaną zmodernizowane urządzenia elektryczne, klimatyzacja, sieci komputerowe" - wyliczał Brzeziński. Pierwsze piętro ma zostać dostosowane do celów wystawienniczych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zmienić mają się również klatki schodowe, w gmachu zainstalowane zostaną także windy.

Obecny na uroczystości wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk podkreślił, że starania o rozpoczęcie modernizacji trwały wiele lat. "Inwestycja będzie finansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Prawie 27 mln zł to wartość robót budowlanych. Później oczywiście będzie sprawa pierwszego wyposażenia po remoncie, skonstruowania wystaw, stąd kolejne prawie 5 mln zł, co łącznie daje prawie 33 mln zł. Mamy już dokumentację, pozwolenia, wykonawcę. Obyśmy się spotkali za trzy lata na otwarciu tego wspaniałego obiektu" - zaznaczył.

Małgorzata Dobrzyńska-Musiela, prezes spółki Restauro, która wygrała przetarg na renowację budynku przyznała, że to dla niej emocjonujący moment. "Przed nami wielki test z przygotowania naszej firmy do realizacji tak odpowiedzialnego zadania. Z realizacjami na terenie Warszawy mamy do czynienia od lat - prowadziliśmy prace przy remoncie elewacji Belwederu, fasady Wizytek, na Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich. Teraz kolejne zadanie, chyba najbardziej skomplikowane, w strukturze zabytkowej, co często przynosi podczas prac jakieś niespodzianki. Będą również prowadzone badania archeologiczne na terenie dziedzińca, które mogą przynieść nowe ustalenia czy odkrycia. Jednak naszym wspólnym celem jest oczywiście jak najlepsze odrestaurowanie tego zabytku" - powiedziała.

Dyrektor Muzeum przypomniał, że placówka mieści się w budynku Arsenału. "W 1638 r. Sejm RP uchwalił dokument umożliwiający rozbudowę unowocześnianej armii, zwłaszcza artylerii. W ramach tych środków w 1643 r. staraniem króla Władysława IV powstał Arsenał. Przez dziesiątki lat budynek był faktycznie składnicą broni, zwłaszcza artylerii aż do upadku powstania listopadowego. Potem został przekształcony w więzienie, a tuż przed II wojną został odrestaurowany jako archiwum miejskie" - mówił.

"W czasie II wojny, podczas Powstania Warszawskiego budynek był redutą broniącą dostępu do Starego Miasta i został poważnie uszkodzony. Ale zanim to nastąpiło pod jego murami miała miejsce jedna z najsłynniejszych akcji polskiego podziemia, czyli akcja pod Arsenałem. W okresie powojennym budynek został pośpiesznie odbudowany, mieściły się tu różne instytucje, aż w końcu lat 50. budynek został przekazany Państwowemu Muzeum Archeologicznemu" - podsumował Brzeziński.

Jak dodał liczy, iż obecna umowa dotyczy pierwszego etapu prac modernizacyjnych. "Ale jestem przekonany, że po zakończeniu działań w skrzydle północnym i wschodnim, przystąpimy do prac w skrzydle południowym i zachodnim" - podkreślił dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL