Promocja kultur krajów słowiańskich oraz osiągnięć Polaków z czeskiego Zaolzia znalazły się wśród założeń podpisanych w piątek umów o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i stowarzyszeniami - "Kultura na granicy" oraz Grupa Twórcza "Ocochodzi".
Współpraca, jak podkreślali w piątek przedstawiciele uczelni oraz stowarzyszeń, będzie dotyczyła m.in. realizacji wspólnych projektów kulturalnych i naukowych, organizacji przedsięwzięć promujących kultury słowiańskie, m.in. poprzez przeglądy filmowe.
Wicedyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Dariusz Tkaczewski powiedział, że mają wiele "wspólnych celów oraz idei", wśród nich znalazło się m.in. "propagowanie kultury czeskiej, kultury słowackiej oraz innych narodów słowiańskich".
Strony podpisanej w piątek umowy chcą promować kraje słowiańskie oraz ich osiągnięcia kulturalne m.in. poprzez Przegląd Filmowy "Kino na Granicy/Kino na Hranici" organizowany przez Stowarzyszenie "Kultura na Granicy" w Cieszynie.
"Do corocznego repertuaru +Kina na Granicy+ chcemy włączyć cenione filmy fabularne i dokumentalne, które będą reprezentowały jeden z wybranych krajów słowiańskich" - powiedział Tkaczewski. "W naszej filologii uczymy siedmiu języków słowiańskich: czeskiego, chorwackiego, macedońskiego, słoweńskiego, słowackiego, serbskiego, bułgarskiego. Mamy ożywione kontakty z tymi krajami, dlatego chcielibyśmy zaprezentować śląskiej publiczności te wyjątkowe kraje z bogatą historią" - dodał.
Dyrektor Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" Jolanta Dygoś powiedziała, że jednym z zadań będzie opracowanie wspólnej strategii promocji. "Współpracujemy ze sobą od początku +Kina na Granicy+ nawzajem się inspirując i mam takie poczucie, że jak dotąd w znaczący sposób przyczyniliśmy się do mody na kulturę czeską i słowacką. Umowa sprawi, że zasięg oddziaływania będzie jeszcze większy" - dodała Dygoś.
Podkreślała, że ważne jest również, aby "bohemiści i słowacyści, mogli jako wolontariusze" uczestniczyć w praktykach organizowanych przez stowarzyszenie.
Dariusz Zalega z Grupy Twórczej "Ocochodzi" powiedział, że również skupiają się na działalności kulturalnej, w tym organizacji koncertów, wystaw, festiwali, produkcji filmów. "Nasze serce leży blisko Olzy, ale też poza Olzą stąd związki z Czechami są bardzo duże. Działamy na rzecz współpracy polsko-czeskiej" - powiedział.
Dodał, że w ramach tej współpracy planowane są nie tylko wspólne działania kulturalne, ale również spotkania, konferencje, seminaria poświęcone krajom słowiańskim. (PAP)
ktp/ pz/