Jednym z największych wydarzeń Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie jest pokaz publiczności po ponad dwóch latach prac konserwatorskich tryptyk Ecce Homo Maartena van Heemskercka. Muzeum można zwiedzać do godziny trzeciej nad ranem. Tryptyk Ecce Homo Maartena van Heemskercka (1498–1574) powstały w 1544 roku, prezentowany w galerii Dawnego Malarstwa Muzeum Narodowego w Warszawie to jedno z najcenniejszych dzieł holenderskiego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego.
Pokaz tryptyku, któremu towarzyszy wystawa dokumentująca wyniki przeprowadzonych prac konserwatorsko-badawczych, cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obraz został zaprezentowany w oddzielnej sali Muzeum Narodowego.
Tryptyk Ecce Homo Maartena van Heemskercka (1498–1574) powstały w 1544 roku, prezentowany w galerii Dawnego Malarstwa Muzeum Narodowego w Warszawie to jedno z najcenniejszych dzieł holenderskiego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego.
Około 150 dzieci uczestniczyło w zorganizowanych w Noc Muzeów przez warszawskie Muzeum Narodowe zajęciach związanych ze sztuką. Podczas wykładów była mowa o tym, w jaki sposób dzieła sztuki opowiadają swoją historię, czy muzealne eksponaty mogą przeżywać przygody?
Jak powiedziała PAP Aleksandra Bożewicz, prowadząca wykład dla dzieci o tym, jak namalować noc, mali słuchacze zadawali dociekliwe pytania. "Dzieci pytały jak namalować światło nocą, jak to robili artyści. W jaki sposób malowali noc, czy pracowali w plenerze, czy w swojej pracowni. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 5 do 10 lat" - podkreśliła Bożewicz. Dzieci w trakcie zajęć szkicowały kopię obrazu Józefa Pankiewicza "Nokturn - Łabędzie w Ogrodzie Saskim nocą" a pod koniec zajęć namalowały własny obraz "Warszawa nocą".
Dla dorosłych przeznaczone są spotkania z pracownikami muzeum poświęcone historii sztuki, na temat m.in. tajemnic jakie kryją w sobie portrety w Galerii Portretu Muzeum Narodowego w Warszawie. Zainteresowaniem cieszy się także odczytywanie ukrytych treści na obrazach przedstawiających siedemnastowieczne niderlandzkie domy mieszczan. Jak powiedziała PAP Anna Kwiatkowska w tym roku odczytywano ukryte treści zawarte w mniej znanych obrazach holenderskich malarzy takich jak "Wybór między młodością a bogactwem" Jana Steena i "Wesołe towarzystwo" Willema van Herpa.
W oryginalny sposób zaprezentowano zwiedzającym obraz Józefa Mehoffera "Dziwny ogród"; rozdawano doniczki i cebulki kwiatów, takich samych, jakie są widoczne na obrazie artysty.
Na dziedzińcu Muzeum Narodowego im. Stanisława Lorentza pokazano filmy "Amator" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Fotoamator” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Podczas Nocy Muzeów drzwi łączące Muzeum Narodowe z Muzeum Wojska Polskiego są otwarte, zwiedzający mogą z jednego Muzeum swobodnie przechodzić do drugiego.
Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w akcji Noc Muzeów od 2005 roku. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc nocnego zwiedzania miasta. W 2012 rok odwiedziło je ponad osiem tysięcy osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się większej frekwencji - powiedziała PAP rzecznik muzeum Marta Dziewulska.(PAP)
krm/ abe/