Spektakl „Little Pony” współczesnego hiszpańskiego dramaturga Paco Bezerry, w reżyserii Rudolfa Zioło, wystawi w czwartek na scenie Stara Apteka Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Będzie to polska prapremiera tej sztuki.
Wystawiana w gdańskim teatrze sztuka została uznana za najlepszy iberoamerykański tekst dramatyczny roku 2017.
We wtorek odbyła się próba medialna przedstawienia.
W rozmowie z dziennikarzami reżyser przyznał, że urzekł go tekst sztuki hiszpańskiego autora.
"To zachwyt nad tematyką utworu, tą sytuacją uwikłania się w problemy trudne do rozwiązania, uwikłania się w piętrowe i wzajemne manipulacje: żony z mężem, z dzieckiem, ze społecznością szkolną. Sztuka porusza problem nietolerancji, agresji, nienawiści, homofobii, opresji wobec odmienności i innej wrażliwości. To jest bardzo szeroka panorama zjawisk społecznych. Rozstrzygane to jest jednak nie w kontekście publicystycznym, ale wewnątrz trzyosobowej rodziny" - ocenił Zioło.
W spektaklu występuje dwójka autorów w roli rodziców 10-letniego syna Timmy'ego: Katarzyna Kaźmierczak (Agata) oraz Grzegorz Gzyl (Daniel).
Zdaniem reżysera, fizyczna nieobecność chłopca w sztuce nie jest przypadkowa. "On jest w ogóle słabo obecny w tej rodzinie. Jest używany do sporów rodzinnych, realizacji projektu na dziecko. On jest ofiarą kryzysu rodzinnego" - wyjaśnił.
W sztuce Bezerry 10-latek pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki "My Little Pony". Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej.
Za scenografię i kostiumy w spektaklu w Teatrze Wybrzeże odpowiedzialna jest Katarzyna Stochalska, a muzykę przygotował Marcin Nenko.
Paco Bezerra (ur. 1978) uważany jest za jednego z najbardziej znaczących nowych autorów na hiszpańskiej scenie dramaturgicznej. Jego sztuki są wystawiane na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród m.in. Hiszpańskiej Narodowej Nagrody Dramatycznej (2009), Nagrody Pedro Calderona de la Barki (2007), a także nagrody Eurodram (2014). Artysta odebrał edukację aktorską w William Layton Theatre Laboratory w Madrycie. Jest również absolwentem studiów teatralnych i dramaturgicznych na Królewskiej Szkole Sztuki Dramatycznej w Madrycie. Do jego najbardziej znaczących sztuk należą: "Little Pony", "Grooming", "Inside The Earth", "Mr Ye Loves Dragons", "Lulu", "Fedra", "The School Of Disobedience And Ventaquemada".
Rudolf Zioło ma 66 lat. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w leningradzkim Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii. Reżyserował dla Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Od 2003 r. związany z zespołem artystycznym Teatru Wybrzeże, a od 2005 r. z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera.
W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in. "Orkiestrę Titanic" Christo Bojczewa (2007), "Naszych najdroższych" Philipa Osmenta (2010), "Genialną epokę. Szkice z Brunona Schulza" (2012) oraz "Dwóch w twoim domu" Jeleny Grieminy (2014).(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/