Ponad 100 artystów z kilkunastu krajów wystąpi podczas Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019 w Krakowie. Koncert inauguracyjny - węgierskiego skrzypka Felixa Lajko, obwołanego Paganinim XXI w. i jego trio - odbędzie się w środę wieczorem w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
W programie festiwalu znalazły się koncerty, spektakle, warsztaty pieśni i tańców tradycyjnych z różnych stron świata, noce tańca.
Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski podczas konferencji prasowej podkreślił, że Festiwal EtnoKraków/Rozstaje rozbrzmiewa "wieloma głosami i instrumentami" ma swoją publiczność i moc oddziaływania. "W tym roku szczególnie ważne są działanie edukacyjne – warsztaty przygotowane dla dzieci i całych rodzin, przybliżanie kultur poprzez naukę śpiewu i tańca" – mówił Piaskowski.
Podkreślił, że festiwalowe wydarzenia odbywają się nie tylko na krakowskim Kazimierzu, ale także w Nowej Hucie.
Podczas warsztatów dzieci będą mogły nauczyć się robienia figurek Lajkonika z siana i tkanin, nauczą się tradycyjnych tańców polskich, słowackich i włoskich i posłuchają bajkowych kołysanek. Dzieci do lat trzech mają darmowy wstęp na koncerty, a rodzice z maluchami będą mogli skorzystać ze specjalnych strefy relaksu.
Motyw tegorocznego festiwalu to "Spotkanie. Muzyka ponad podziałami". "Akcentujemy porozumienia muzyczne i pozamuzyczne. Prezentujemy międzynarodowe projekty, który są pomostami przyjacielskimi i artystycznymi jak projekt rosyjsko-ukraińskiej grupy Virtualnaja Derevnia, w której spotkali się muzycy i pieśniarze z Moskwy, Kijowa i Paryża" – mówił dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński. Dodał, że publiczność będzie miała okazję usłyszeć także grupę z pogranicza polsko-białoruskiego: Todara Wajciuszkiewicza z polskim zespołem Czeremszyna.
Koncerty będą odbywać się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, w Alchemii i klubie Strefa, a plenerowe na Powiślu pod Wawelem i po raz pierwszy w Nowej Hucie, na scenie teatralnej oraz plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury.
W festiwalowym paśmie "In Crudo" wystąpią muzycy wierni rdzennym brzmieniom muzyki ludowej m.in. grupa Virtualnaja Derevnia oraz serbska artystka Svetlany Spajić, międzynarodowe uznanie przyniosła jej zespołowi wierność dawnym zasadom tradycyjnego śpiewu.
"Zespół składa się z muzyków, którzy skończyli Moskiewskie Konserwatorium, ale przez całe życie zajmują się muzyką ludową i śpiewem. Nasz repertuar jest oparty na pieśniach nagranych 35 lat temu bezpośrednio u ludzi, którzy śpiewali je wioskach położonych często w dużej odległości od miast, do których trudno było dotrzeć. Wykonujemy tylko pieśni, które sami zbieraliśmy" - mówiła Olga Łapszyna z Virtualnej Derevni.
Svetlana Spajic podkreśliła, że muzyka tradycyjna, muzyka ludowa daje możliwość znalezienia nowych muzycznych idei i sposobów myślenia i jest to bardzo stymulujące i rozwijające – otwiera nowe horyzonty.
W festiwalowym paśmie "Scena inspiracje" występować będą zespoły, które sięgają po motywy z muzyki ludowej, ale przetwarzają je w swój własny sposób. Publiczność na koncertach w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszy: węgierskiego skrzypka Felixa Lajko i jego trio, jedną z najbardziej oryginalnych artystek europejskiej sceny etnojazzowej Tamarę Obrovac oraz Tomasza Kukurbę altowiolistę i wokalistę formacji Kroke, który zagra ze skrzypkiem młodego pokolenia – Stanisławem Słowińskim.
"Istria, z której pochodzę, to miejsce wielokulturowe. W zespole oprócz Chorwatów, są muzycy ze Słowenii i Włoch. Ja mówię raczej, że jest to współczesna improwizacja a nie jazz. Moja muzyka to to, co mnie inspiruje. Uważam, że jazz jest moją wolnością, ale musi ona wyrastać z jakichś korzeni i tę prawdę razem z emocjami chcemy przekazywać na koncertach" – mówiła podczas konferencji prasowej Tamara Obrovac.
Za sprawą zespołu Bel Air de Forró festiwalowa publiczność będzie się bawić w plenerze w brazylijskich rytmach. Wystąpią też zespoły Loogaroo z Belgii i Mr. Folxlide z Czech reprezentujące scenę balfolk czyli modny w Europie nurtu czerpiący z tradycji muzyki tanecznej m.in. Portugalii, Włoch, Szwecji i Polski. Na scenie plenerowej na Powiślu zagrają też m.in. grupa Muzicka & Draguni (Słowacja) i węgierska formacja Meszecsinka.
Wstęp na wszystkie koncerty plenerowe jest wolny. Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie ROZSTAJE u Zbiegu Kultur i Tradycji, miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie gminy Kraków, Narodowego Centrum Kultury oraz województwa małopolskiego.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ itm/