Cztery wielkoformatowe płótna wypożyczone z pałacu w Jodhpurze w Indiach i kilkanaście prac pochodzących z USA znalazło się na otwartej w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli wystawie „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”.
Jest to pierwsza w Polsce powojenna prezentacja dzieł tego artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA. Będzie ją można oglądać przez miesiąc, do 9 października i jest to jedyna okazja, aby obejrzeć ją w Polsce. Później ekspozycja pojedzie do Indii i zostanie zaprezentowana w Galerii Narodowej w New Delhi i Bombaju.
Otwarcia wystawy dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.
Bogdan Zdrojewski: Dzięki tej wystawie, która później będzie także w Delhi w Indiach (...) wydaje mi się, że Norblin będzie tym artystą, który naprawdę będzie zajmował to miejsce, które powinien zajmować w naszej świadomości i świadomości świata.
"Dzięki tej wystawie, która później będzie także w Delhi w Indiach (...) wydaje mi się, że Norblin będzie tym artystą, który naprawdę będzie zajmował to miejsce, które powinien zajmować w naszej świadomości i świadomości świata" - powiedział Zdrojewski na briefingu prasowym przed otwarciem wystawy.
Gościem specjalnym wernisażu był syn nieżyjącego artysty, Andrew Norblin, który specjalnie z tej okazji po raz pierwszy przyjechał do Polski z San Francisco. W czasie otwarcia powiedział: "Jestem dumny z mojego dziedzictwa, dziedzictwa, które jest promowane właśnie przez takie wyjątkowo piękne przedstawienie wystawy".
Na ekspozycji pokazano wszechstronność Norblina, prezentując jego dzieła z okresu polskiego, indyjskiego i amerykańskiego. Wśród dzieł wypożyczonych z indyjskiego muzeum znalazły się cztery wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny myśliwskie oraz kobietę w koszem owoców. Na co dzień obrazy te znajdują się w pałacowych apartamentach maharadży Jodhpuru, Gaja Singha II i jego żony. Gaj Singh II jest wnukiem Umaid Singh'a, którego nadwornym twórcą był Norblin, i za którego czasów wybudowano pałac.
Pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze w Indiach wypożyczył także 19 projektów wnętrz pałacowych autorstwa Norblina.
Stefan Norblin po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w stylu łączącym klimat kulturowy Indii z europejskim art deco.
Ekspozycja prezentuje także kilkanaście obrazów Norblina pochodzących ze zbiorów rodzinnych oraz z The Polish Arts and Culture Foundation w Kalifornii. Obrazy te są po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Tutaj przeszły też renowację.
Ponadto, na ekspozycji można zobaczyć też prace Norblina, które tworzył w Polsce, m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, ilustracje i winiety książek, plakaty, a także projekty i fotografie strojów teatralnych.
Wystawę wzbogacają wydruki wielkoformatowe i prezentacja multimedialna, na których pokazano wnętrza pałacu w Jodhpurze i rezydencji maharadżów w Morvi i tamtejsze malowidła ścienne. Uzupełnieniem wystawy jest film i zdjęcia archiwalne o prywatnym życiu artysty oraz jego twórczości.
Ekspozycję zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej we współpracy m.in. z ambasadą Polski w Indiach, fundacją The Polish Arts and Culture Foundation i synem artysty.
Ekspozycja jest ukoronowaniem wieloletniej działalności polskich konserwatorów w pałacu w Jodhpurze, które rozpoczęły się w 2006 r. i zakończyły w lutym br. Polska ekipa współpracowała przy tym z indyjskimi specjalistami.
Stefan Norblin pochodził z rodu artystów i przemysłowców, którzy przybyli z Francji i osiedli nad Wisłą. Jest potomkiem w prostej linii malarza i rysownika Jana Piotra Norblina, który tworzył m.in. dla Czartoryskich.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. W Antwerpii i Dreźnie uczył się malarstwa; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne.
Po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w stylu łączącym klimat kulturowy Indii z europejskim art deco. Ich tematem są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Artysta zaprojektował również meble, które do dzisiaj znajdują się w apartamentach pałacu.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ akuc/ abe/