Premiera adresowanej do dzieci opery pt. „Służąca panią” w reżyserii Karoliny Widery odbędzie się w piątek w Operze Śląskiej w Bytomiu. Wydarzenie wpisuje się w trwające w woj. śląskim Metropolitalne Święto Rodziny.
Spektakl "La serva padrona" Giovanniego Battisty Pergolesiego powstał jako intermezzo, czyli sceniczny przerywnik opery seria, prezentujący treści w luźniejszej, komicznej formie. Premiera widowiska, do którego dowcipne libretto stworzył Gennaro Antonio Federico, odbyła się w 1733 r. i cieszy się ono powodzeniem do dziś.
Treścią spektaklu są perypetie sprytnej służącej Serpiny, która chce wyjść za mąż za swojego pracodawcę - starego kawalera o imieniu Uberto. Dziewczyna ma mnóstwo pomysłów, duży temperament i jest bardzo uparta. Jak zapowiadają realizatorzy, młodzi widzowie, oglądając spektakl, poznają świat opery, ale także wzbogacą swój słownik, dowiedzą się kim jest nicpoń, kto zachowuje się jak impertynent i co to znaczy, że ktoś sobie folguje. Autorką polskiego przekładu jest Joanna Kulmowa, polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży.
"Spektakl dzieli się na dwie części i ma zarówno walory edukacyjne, jak i rozrywkowe. W pierwszej części młodzi widzowie usłyszą, czym jest opera, kto tworzy taką formę sztuki, kim jest dyrygent i solista oraz co robi scenograf. Część druga pokaże dzieciom wszystkie te aspekty od strony wykonawczej" – wyjaśnia reżyser Karolina Widera.
Jednocześnie libretto jest inspiracją do pokazania zachowań ludzkich przez pryzmat tego, jak odbierają te zachowania dzieci. Młodzi widzowie poznają różnorodność ludzkich relacji, ucząc się ich oceny, i wyciągają wnioski.
"Zależało mi na tym, aby za pomocą formy skierowanej dla dzieci pokazać najmłodszym świat, z którym mają do czynienia. +La serva padrona+ jest bowiem lustrem ukazującym postaci o całej plejadzie cech. Trzeba pamiętać, że dzieci uczą się i poznają świat, naśladując w zabawie dorosłych" - dodała Karolina Widera.
Kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Głogowski, scenografię przygotowała Dagmara Walkowicz. Serpinę będą grać Leokadia Duży i Magdalena Czarnecka, Uberto - Bogdan Kurowski, Adrian Janus i Tomasz Theil.
Opera jest adresowana do dzieci wieku od 4 do 8 lat, będzie prezentowana w przyjaznej przestrzeni wypełnionej poduchami Sali Koncertowej im. Adama Didura.
Spektakl jest częścią projektu Mobilna Opera – cyklu interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży zachęcających młodą publiczność do aktywnego odbioru dzieł operowych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.(PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ mabo/