Wybitny polski grafik, plakacista i designer prof. Alfred Hałasa otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta pracuje na co dzień na kanadyjskim Uniwersytecie Quebec, gdzie znajduje się słynna szkoła designu.
Uroczyste przyznanie tytułu Alfredowi Hałasie odbyło się podczas specjalnego posiedzenia Senatu ASP. Jak podkreśliły władze ASP, prof. Hałasa, znany szerszej publiczności, jako znakomity plakacista, jest jednym z najwybitniejszych absolwentów renomowanej krakowskiej szkoły w jej długich dziejach.
W wygłoszonej w trakcie ceremonii laudacji prof. Władysław Pluta zaznaczył, że prof. Hałasa - od 40 lat mieszkający w Kanadzie - przyczynił się do rozsławienia na całym świecie szkoły projektowania Uniwersytetu Quebec w Montrealu. Polsko-kanadyjski artysta współorganizuje od lat międzynarodowe warsztaty Design International, prowadzone przez największych projektantów na świecie.
Jak dodał autor laudacji, jako wychowawca Hałasa wykształcił ponad 4 tys. designerów, a jego postać i sztuka nadal fascynuje młodych ludzi.
Sam wyróżniony, zwracając się do zebranych, przedstawił się, jako "syn ziemi zamojskiej", który po latach wraca do swojej Alma Mater. Przypomniał o swoim dzieciństwie spędzonym w Zamościu - "perle renesansu" - i zauważył, że ta wczesna fascynacja tamtejszą architekturą miała wpływ na jego drogę życiową.
Opowiadał też o swoim rozumieniu sztuki użytkowej. Według Hałasy, plakat jest "ulicznym intelektualistą", który potrafi bulwersować i zmuszać do myślenia.
Nowy doktor h.c. podkreślił, że jest wzruszony krakowskim wyróżnieniem, gdyż zupełnie się go nie spodziewał. "To, co w życiu robiłem, było moją codzienną modlitwą - a może pasją - i nigdy nie liczyłem na dyplomy czy honory" - powiedział gość z Kanady, wyraźnie przejęty.
W galerii krakowskiego Wydziału Form Przemysłowych ASP można obecnie oglądać wystawę plakatów Hałasy.
Urodzony w Zawadzie na Zamojszczyźnie w 1942 roku Alfred Hałasa studiował na krakowskiej ASP na wydziałach architektury wnętrz i form przemysłowych. Na początku lat 70. osiadł za granicą, najpierw w Paryżu, a potem - od 1975 r. - w kanadyjskiej prowincji Quebec. W 1977 roku został profesorem na Uniwersytecie Quebec w Montrealu, z którym jest związany do dziś.
W Kanadzie współtworzył laboratorium badań eksperymentalnych w komunikacji wizualnej „Bretelle” oraz Centrum Designu. Hałasa ma na swoim koncie około 300 plakatów do sztuk teatralnych, filmów i wystaw. Jego prace znajdują się w muzeach, bibliotekach i prywatnych kolekcjach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Jego dzieła wystawiano na niemal wszystkich biennalach sztuki graficznej i użytkowej na świecie.(PAP)
szl/ mki/