Nestor polskich altowiolistów prof. Stefan Kamasa otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (AMP). To szósty artysta wyróżniony tym tytułem przez poznańską uczelnię muzyczną.
Jak poinformowała w czwartek w imieniu Akademii Muzycznej Anna Czajkowska-Zimnicka, uroczystość nadania tytułu wybitnemu altowioliście, światowej sławy soliście i kameraliście miała miejsce w środę w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in.: rektor AMP prof. Halina Lorkowska oraz bliscy profesora.
"Cieszymy się, że uhonorowanie prof. Kamasy najwyższą godnością nadawaną przez Senat Akademii, a tym samym symboliczne przyjęcie do naszej społeczności akademickiej, odbyło się w roku jubileuszu 100-lecia uczelni i okazało się wyjątkowym prezentem dla profesora, który w minioną sobotę obchodził 90. urodziny" – podkreśliła Czajkowska-Zimnicka.
Stefan Kamasa urodził się 18 lipca 1930 r. w Bielsku Podlaskim. Jest altowiolistą, kameralistą i pedagogiem. W trakcie długoletniej kariery miał okazję współpracować z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami z całego świata, brał udział w cenionych festiwalach i występował w słynnych salach Londynu, Paryża, Frankfurtu, Zurichu, Moskwy czy Waszyngtonu.
Od 1958 r. wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1980 r. uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego. Od 1984 r. był profesorem klasy altówki w konserwatorium w Tarbes we Francji, a także gościnnym profesorem Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie.
"Przez 23 lata koncertował z legendarnym Kwintetem Warszawskim wraz z Bronisławem Gimplem i Władysławem Szpilmanem. Następnie z Kwartetem Polskiego Radia i Telewizji z Konstantym Andrzejem Kulką, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Występował z wybitnymi zespołami jak: Kwartet Czajkowskiego z Moskwy, Kwartetami Śląskim, Wilanów, Camerata, Varsovia" – przypomniała poznańska uczelnia.
W 1975 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. W 1977 r. wręczono mu Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, a w 2007 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1982) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).
Prof. Stefan Kamasa jest szóstym artystą wyróżnionym tytułem doktora honoris causa naszej Akademii – wcześniej uhonorowano: prof. Jana Krenza (2000), prof. Stefana Stuligrosza (2002), prof. Jadwigę Kaliszewską (2007), Wiesława Ochmana (2010) i prof. Andrzeja Koszewskiego (2013). (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/aszw/