Opery "Requiem dla ikony" Katarzyny Głowickiej i "Voyager" Sławomira Kupczaka zostaną wystawione w ramach tegorocznej odsłony "Projektu P", prezentującego dokonania młodych polskich twórców. Premiera odbędzie się 22 maja w Operze Narodowej w Warszawie.
W tym roku bohaterami "Projektu P" będzie dwójka polskich kompozytorów: Katarzyna Głowicka i Sławomir Kupczak. Spektakle w ramach tegorocznej edycji projektu wyreżyseruje Michał Borczuch.
W ramach cyklu na scenie kameralnej zadebiutowali już tacy polscy realizatorzy jak m.in. reżyserzy Michał Zadara, Krzysztof Garbaczewski, scenografowie Ewa Śmigielska, Aleksandra Wasilkowska, Dorota Nawrot, Jacqueline Sobiszewski oraz kompozytorzy Jagoda Szmytka, Wojtek Blecharz, Marcin Stańczyk i Sławomir Wojciechowski. W tym roku odbędzie się trzecia edycja projektu.
"Requiem dla ikony" to opowieść o relacji Jackie Kennedy i amerykańskiego paparazzo Rona Galella. Katarzyna Głowicka tłumaczyła podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, że jej dzieło jest opowieścią na temat komunikacji międzyludzkiej, tego, w jaki sposób Jackie Kennedy usiłowała porozumieć się ze światem za pomocą swojego wizerunku: konstruowanego po części przez samą siebie, po części przez percepcję społeczną.
"Opera się odradza, nadajemy jej nowe oblicze. Wychodzi z ram teatru w inne przestrzenie, a także dotyka nowych tematów. Z jednej strony moja opera jest quasi-dokumentalna, w końcu mówimy o postaci historycznej. Z drugiej strony jednak mamy cytaty historyczne, libretto jest fascynujące jeśli chodzi o odniesienia historyczne, jest to jednak moment refleksji nad osobowością tej kobiety. Dla mnie to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, kim była Jackie Kennedy-Onassis. To dla mnie postać wielowątkowa i wielotwarzowa" - dodała Głowicka.
Jacqueline Kennedy-Onassis była małżonką 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego, który zginął od kuli zamachowca w Dallas w 1963 r. Wdowa po prezydencie pięć lat później poślubiła greckiego magnata finansowego Aristotelisa Onassisa. Kennedy stała się ikoną mody lat 60., jedną z pierwszych bohaterek popkultury, pochodzącej ze świata wielkiej polityki. Libretto Krystiana Lady inspirowane jest archiwalnymi dokumentami i zdjęciami.
Katarzyna Głowicka wykłada muzykę komputerową w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, zajmuje się akustycznym repetytywizmem, muzyką fortepianową i wokalną z elektroniką, inspiruje się filmem i teatrem. Jej kompozycje były wykonywane przez takie zespoły jak m.in. De Ereprijs, Holland Symfonia, podczas Biennale w Wenecji, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" czy Gaudeamus Music Week.
Drugi ze spektakli, prezentowanych podczas tegorocznego "Projektu P", "Voyager" inspirowany jest historią bezzałogowej sondy kosmicznej NASA, wystrzelonej w 1977 r. z Florydy.
Kupczak stosuje w swojej muzyce media elektroniczne; napisał m.in. symfonię na sto motocykli. Swoje dzieło nazwał "operą romantyczną". Fragmenty najcenniejszych tekstów kulturowych, wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną na pokładzie tytułowej sondy, stają się pretekstem do rozważań nad zagadnieniami kierunku, w jakim podąża człowiek.
"Ten gest wystrzelenie statku kosmicznego z zapisaną ludzkością - muzyką, budową ciała, związkami chemicznymi - wydał mi się gestem romantycznym, szalonym, karkołomnym, może nawet trochę pozbawionym sensu. Wysłaliśmy to po to, by ewentualni kosmici, inne cywilizacje mogły odebrać tę przesyłkę" - podkreślił Kupczak.
"Wykorzystuję całą konwencję opery, z groteską, nienaturalnością. To, co zawsze denerwowało mnie w operze, stało się walorem stylistycznym, sposobem budowania narracji, poprzez nawiązanie do epoki barokowej" - tłumaczył. "To nie jest science-fiction. To pretekst do powiedzenia czegoś o - to brzmi banalnie - człowieku. O relacji człowieka do społeczeństwa, tęsknocie, miłości" - dodał.
Premiera "Projektu P" odbędzie się 22 maja; kolejne spektakle zaplanowano na 23 i 24 maja. (PAP)
pj/ par/